Великденски козунак и малко история за него

Великден е и отново ще седнем на масата. Никоя българска, а и не само, трапеза не минава без агнешко, червени яйца и козунак. Великденския козунак обаче в България не е стара и древна  традиция. При нас козунакът идва чак в началото на 19-ти век, преди това ние сме приготвяли като обреден хляб кулак за Великден.

Вижте още:

Козунакът е по-скоро израз на светската, градска мода от миналия век. Щом заговорих за модни течения от  XIX  век, сигурно вече се досетихте, че този  любим десерт  води началото си от френските пекарни. Във Франция този тип сладък  хляб е известен под името бриош.

Защо сме го кръстили козунак:

Порових се за етимологията на думата козунак. Няма точни данни, но ето какво открих като любопитни факти. В България взаимстваме името козунак  или от румънската дума за баница с грозде – “cozanac” или от гръцкото “κουδούνι ” , което значи звънец.  Гърците правят обредния си хляб във формата на камбани и може би от там идва и името. Прегледах и няколко стари готварски книги за информация, това печиво е било характерно по-скоро за градската домакиня, а не идва от селските фурни. Предлагало се е в повечето изискани кафенета и пекарни в София и Пловдив през 20-те години на 19  XIX век. Но от тогава е минал цял век и всички ние с право го приемаме като традиция, идваща от нашите майки и баби.

Ако вие имате повече информация за произхода на Великденския козунак, то ще се радвам да ми я споделите.

Хитрости на успеха при приготвянето:

Има супер много рецепти, които ви обещават лесен, бърз и невероятен козунак.  Аз не им вярвам, пробвала съм  доста от тях, резултата е вкусен сладък хляб, кекс, но не и козунак.  За направата на този десерт се въоръжете с качествени продукти, време и търпение. Нека идеята за провал също не ви плаши да опитате, не се провалят само тези, които не опитват. Ако търсите семпло решение, готов за по-малко от час за вашата Великденска трапеза, се ориентирайте към друг тип десерт или към безбройните страхотни фурни, които предлагат качествени готови Козунаци.

  1. Ако са намесени яйца, захар и масло, то винаги спазвайте пропорцията в рецептата. Казвам го от личен опит, защото с тези три съставки съм  се проваляла геройски от импровизации :).
  2. Ползвайте жива, а не инстантна мая ( може и квас, но нека той да е на плодова основа). Това ще придаде повече плътност и по-равномерно насищане на тестото с въздух. Съвсем отделен е въпроса със здравето и инстантните маи. Празник  е и няма да го коментирам, за да не си разваляме настроението.
  3. Извадете всички продукти на топло за минимум час. Това включва и брашното. Затоплете помещението, в което ще втасва козунака, нека температурата да е над 24 градуса и температурата да бъде постоянна.
  4. Ако търсите  ефекта “на конци”, то брашното, с което ще замесите козунака трябва да е богато на глутен. И трябва да е много добре месено, в една посока с разтегляне, а не блъскане и притискане в плота. Идеята е да се активират протеиновите връзки в брашното и в него да се вкара възможно най-много въздух.
  5. Не правете голямо количество тесто, което ще печете наведнъж. Това ще усложни процеса на месенето и печенето му

И запомнете нискокалоричен козунак не съществува.

Рецепта

козунак великденски
Pin me!
5 from 3 votes

Великденски козунак

Подготовка3 hours
Готвене2 hours 40 minutes
Общо5 hours 40 minutes

Какво ни трябва

  • 4 бр яйца от пасищни кокошки
  • 2 бр жълтъци
  • 1 кг. фино, бяло брашно и още около 200 гр. за измесване
  • 150 гр. пречистено масло Гхи
  • 120 мл. пълномаслено прясно мляко
  • 200 гр тръстикова захар
  • 1 пакетче (40гр.) жива мая
  • кората от един портокал
  • 2 с.л. пресен сок от портокал
  • 50 мл качествен тъмен ром
  • 20 гр. светли стафиди
  • 30 гр. орехови ядки

Как да приготвим

  • Важно условие за качествения козунак е помещението, в което ще се меси и втасва козунака да бъде възможно най-топло. Аз го правя при температура около 27-30 градуса;
  • Накиснете стафидите в рома и портокаловия сок, нека престоят в тази смес минимум 40 минути
  • Натрошете маята и я размийте  в малко мляко – топло, но не горещо. Добавете 1 с.л. захар и брашно и оставете да образува мехури. и да удвои обема си;
  • Разбийте с миксер маслото и захарта, започнете да добавяте едно по едно яйцата като намалите скоростта на миксера. последно добавете млякото разбъркайте до пълното размесване на съставките;
  • Пресейте брашното два пъти, така ще вкарате повече въздух в него, а това ще помогне козунака да стане по-пухкав. Оформете кладенче в тестото и в него изсипете маята и разтворената маслено- яйчна смес. Добавете накиснатите стафиди и прясно настърганата портокалова кора. Замесете тесто като разпъвате и загъвате, а не блъскате в плота за месене. Месете за минимум 15-20 минути. Идеята на разтеглянето и прегъването е да вкарате възможно най-много въздух в тестото. Това ще направи този десерт още по- ефирен.
  • Намаслете тестото и го оставете в тава под топла домакинска кърпа, за да удвои обема си. В зависимост от топлината, в която оставите тестото да втасва това отнема между един и три часа. Аз написах,че  стоплям помещението на около 27 градуса и тестото се удвоява за около 1 час и 40 минути;
  • Отново замесете тестото, Разделете го на 2  равни части за два отделни козунака.  Ако искате козунака да стане на конци, то разделете всяка част на три отделни, разтеглете всяка част и я усучете, сплетете тестото на плитки. и оставете да втаса за 20 минути. Непосредствено преди да сложите  козунаците да се пекат ги намажете с белтък и поръсете със захар. Печете на 170 градуса за 45 минути или до готовност. В последните 20 минути аз ги покривам с хартия за печене, за да не потъмнее прекалено много коричката им.
  • Нарежете козунаците едва след като са изстинали напълно.
Вид ястие: хлябове и баници
Тип кухня: French
Keyword: великден, козунак, сладък хляб, яйца

Ще се радвам да споделите вашите впечатления. Ако сте опитали рецептата или имате някакви въпроси към мен, може да ме откриете в instagram или facebook. Ще се радвам, да оставите коментар и в блога.