В сезона на: ягодите

Месец май се случват няколко важни неща – празнуваме рожденния ден на сестра ми и се наслаждавам на сезона на ягодите.

Живеем във времена, когато ягоди може да намерим целогодишно по магазините и в повечето случаи качествто им е задоволително. Аз, обаче съм стар човек и за мен ягодите си остават сочния и ароматен плод на пролетта. Ягодите са едни от най-популярните и обичани бери плодове и това не е случайно. Освен, че са много вкусни и ароматни, те са податливи и на множество кулинарни превъплъщения.  В зависимост от сорта и местонахождението им са сезон от април до септември. Масовите сортове зреят към средата на месец май и юни.

История и произход на ягодите

история и произход на ягодите

Докато правих проучванията за тази статия с изненада открих, че градинската ягода и всичките ѝ разновидности не са резултат на култивирането на горска ягода. Въпреки че съществуват от хилядолетия, ягодите не се отглеждат активно до периода на Ренесанса в Европа. Днешните градински ягоди са облагородени сортове на ягоди привнесени от американския континент. Култивират  се от около 350 години, а са един от най-популярните плодове на планетата и днес са познати над 5000 сорта от тях. Те се различват по вида на растенията, по вида на плодовете, по скорозрейност, студоустойчивот и много други белези.

Ягодата е член на семейство розови, като най-често срещаните сортове са хибрид от дивата ягода Вирджиния (роден в Северна Америка) и чилийски сорт. Многодишно тревисто растение, което се размножава чрез дълги ластуни ( пълзящи стебла). От начина на размножаване се счита, че произхожда и името ѝ на английски.

Любопитен факт е че ягодата е единствения плод, чиито семена са на повърхността ѝ. Поради това е известна и като безсрамния плод.

И още една подробност, след откъсване плодовете не продължават да зреят.

Ягодите в полза на здравето

Ползите от консумацията на ягодите клонят към безкрайност. Сладките, леко тръпчиви плодове имат мощно антиоксидантно съдържание и не повишават бързо кръвната захар на човек, което ги прави идеален избор за тези, които имат диабет, и безопасен плод за хора в хранителен режим редуциращ плодовите захари.

ползите за здравето от ягодите

Вкусните ягоди крият и рискове за здравето ни. Те са с висок алергичен индекс и при недобросъвестно отглеждане крият в себе си високо количество пестициди и нитрати.

 

След като вземете под внимание тези рискове, ето и ползите, които ягодите носят на здравето ни:

  • Добра превенция на сърдечни заболявания –  Съдържанието на Калий, витамин Ц и фибри подпомага доброто кръвообръщение и здравето на сърцето. А според това изследване антоцианинът, който съдържат ягодите, предпазва от инфаркт на миокарда.
  • Подобрява имунната ви система – Ягодите са отличен източник на витамин Ц, а той е един основните помощници на организма ни в борбата срещу вируси, бактерии и вредни радикали от околната среда. В ягодите има и ред полифеноли и флаваоиди, които са са едни от най-мощните съставки в при изграждането на здрав имунитет
  • Предпазва от някои видове рак и подпомага борбата с него. Витамин С и фитохимикал, наречен елагова киселина дават противоракови свойства на ягодите. Има  данни, че те поотискат растежа на раковите клетки. Ягодите също съдържат антиоксидантите лутеин и зеатанцини, те  поглъщат свободните радикали и неутрализират потенциално негативния ефект, който могат да окажат върху нашите клетки положително влияние и да ни предпазят от мутациите им.
  • Подпомагат грижата за добрия ни външен вид – Тъй като с напредване на възрастта губим колаген, яденето на храни, богати на витамин С подпомага образуването му. Това може да доведе до по-здрава и по-млада кожа. Но витамин С не е единственият борец с бръчките, който се среща естествено в този плод. Множеството антиоксидати, фитохимикали и полифеноли подпомагат борбата със свободните радикали и от там подобряват еластичността и освежават кожата. Благодарение на високите дози ябълкова киселина, ягодите помагат и за естественото избелване на зъбите.
  • Високото съдържание на фибри, подпомага контролирането на килограмите и борбата с констипацията – Ягодите са естествено нискокалорични (около 28 калории на порция), без мазнини и с ниско съдържание на натрий. Фибрите са необходимост за здравословно храносмилане, а ягодите естествено съдържат около 2 гр. на порция от 100 гр. Високото съдържание на вода и фибри в ягодите, може да помогне за хидратиране на тялото и поддържане на редовно движение на червата. Фибрите забавят усвояването на глюкозата в кръвта, в резултат на това ни държат сити по-дълго и са подходящи за диабетици в умерени количества.

Как да съхраняваме ягодите

Тъй като те, както и повечето берита са нетрайни, за да подсигурете консумацията им извън сезон ги:

  • замразете  в домашни условия
  • изсушете ги във фурна на слаба температура или с дехидрататор
  • консервирате  в различни комдитюри, сладка, сокове и сиропи.

как да съхраняваме и готвим с ягоди

Как да готвим с ягоди

Естествено, както при повечето плодове и ягодите са най-вкусни и полезни в прясно състояние. Може да ги консумираме натурални или с малко добавки на подлсаител. Може да ги добавим в салати и смутита или добавка към освежаващи напитки, а защо не и коктейли. Освен в прясно състояние, ягодите са много популярни и за консервиране в различни типове сладка, конфитюри, сиропи и компоти.

Ягодите са гъвкав плод и се представят добре при множество методи за готвене. Те могат да бъдат печени (опитайте да ги поръсите с малко захар. Печете само докато се карамелизират, а след като се охладят ги полейте с  няколко капки добър балсамов оцет). Има множество рецепти в които ще срещнете ягодите задушени, като плънка в баница, сварени на конфитюр, мариновани, разбъркани в сладолед или мус, или замразени в ледено сорбе. Тартите и пайовете са често срещани начини за готвене с ягоди, но кифлите, кремове, желета и сосове са също популярен вариант.

Все пак ягодите наистина блестят, когато се консумират сурови. Напълно натурални, или нарязани и с добавка от подсладител, портокалов сок, червено вино, черен пипер или балсамов оцет.

Науката за вкуса на ягодите.

вкусът на ягодите според науката

 

Макар да може да намерим от тези свежи плодове през цялата година. Ягодите са най-вкусни и ароматни, когато са в сезон и за това си има причина. Естествено е вкусът да варира в зависимост от сорта на ягодите и начинът им на отглеждане, но  естествено узрелите ягоди на открито и в биологично земеделие са най-сладки. ЗАЩО? – Вещество, наречено ауксин причинява узряването на ягодите и растението го отделя само, докато плодът е на стеблото. Благодарение на него в ягодата се развиват  по-висок процент захари и се напълва с пълния си спектър от аромати. Ето защо ягоди, които са зрели на стеблото , са сладки и по-ароматни. Това, което до голяма степен определя вкуса на ягодите, е балансът между киселините и захарите на плодовете. С узряването на ягодите съдържанието на захар се повишава от около 5% в неузрелите зелени плодове до 6-9% при узряване.

 Някога чудили ли сте се откъде идва този отличителен аромат на ягоди? Този сладък и подобен на карамел аромат идва от комбинацията от двете молекули, фуранеол и мезифуран. Трудно е да се повярва, но ягодата е по-сложна, отколкото изглежда. Известно е, че само ароматът съдържа повече от 360 летливи съединения и само около 20 до 30 от тях са важни за техния вкус.

Пресните ягоди съдържат комбинация от плодови вкусове, карамел, подправки и зелени нотки. Зелената нотка е характерна нотка, използвана за описване на онези листни, понякога дървесни или опушени усещания, които вкусвате в плодове и зеленчуци. Наличието на тази  зелена нотка се дължи на (Z) -3-хексенал, отговорен за миризмата на „окосена трева“. В някой сортове ягоди може да откриете  силен аромат на ананас поради компоненти като метил бутаноат, точно тези вещества някой описват като вкус на захарен памук.

В различните държави има предпочитани селекции от сортове.  Например във Франция предпочитат сортове ягоди, които имат жасминови нотки. И едно малко уточнение, дивите ягоди съдържат повече мускусни, дървесни и пикатни аромати от градинските.

Кои са най-добрите вкусови комбинации с ягоди

Извън клишираната комбинация на ягоди и шампанско, която не случайно е клише, ягодите са комбинативен плод и стоят добре в много храни и напитки. Но с какво се съчетават добре, как да ги консумираме и приготвим за още повече наслада?

Тук ще ви засегна първо най-широко разпространените, а също и някой нетипични и привидно странни, но много добри комбинации с ягоди. И ще ви дам инфографика с подходящи вкусови комбинации.

с какво да съчетаем ягодите
с какво да съчетаем ягодите

Сметана/Крем фреш/Кисело мляко

Мазнината в сметаната улавя етерите от дъхавата ягода и ги задържа в ястието. Така ястието става с по-наситен ягодов аромат. Комбинацията на свежия и сочен плод и кремообразната сметана е шаблон за много емблематични десерти. Ако избягвате високо калоричната сметана, може да я замените с крем фреш или дори с кисело мляко. Ягодите се комбинират добре със свежи и кремообразни продукти на млечна основа.

Рецепти:

Шоколад

Ягодите могат да бъдат доста кисели, а шоколадът прекалено сладък, но в комбинация те се балансират. Висококачествения шоколад сам по себе си може да носи плодови, пикантни, орехови и земни вкусови нотки, например. Оптимизирането на вкусовите комбинации, обаче не спира с шоколада. Комбинацията му със силно ароматна и свежа ягода може да даде великолепна основа на семпъл десерт ( просто ягоди потопени в шоколад) или да е началото на декадентска торта например. Независимо какъв е шоколада, винаги е важно да го опитате, за да определите какви вкусови нотки носи и да оптимизирате комбинацията с наличните ягоди. Според асоциацията на производителите на шоколад, ягодите си партнират добре с черен, млечен и бял шоколад.

Рецепти с ягоди и шоколад:

Банани

Комбинация известна ни още от бебешките храни и пюрета. Тя е базова и за всеки почитател на смути. Това не е случайна комбинация. В сравнение с повечето плодове, бананите имат мек вкус и слаб аромат и това омекотява острият вкус на ягодата. Те са перфектната основа, ако искате да надграждате и допълвате рецепта. Идеални са в здравословни закуски със зърнени и ядкови добавки, в смутита, като веган варианти на сладолед и различни мусове и крмове.

Сгряващи подправки

Да, говоря за канела, кардамон, звездовиден анасон и дебело подчертавам ЧЕРЕН ПИПЕР. В ягодата се откриват пикантни нотки и добявайки някой допълваме този нюанс на плода. Kанелата e типичен аромат, който се комбинира добре с плодове,превръща двойката в нещо топло и леко пикантно. За да опитате сами тази комбинация, направете топъл сандвич с ягоди и поръсете малко канела между парчетата.

Малко черен пипер ще направи ягодите много по-вкусни. Пиперът, в малки дози, подобрява вкуса на ягодата и неутрализира нейната тръпчивост, правейки я по-сладка, по-богата и почти като бонбон. Той също така придава на зрънцето леко горещ послевкус, който е 100% фантастичен.

Рецепти:

Кокос

Mалко кокосово масло върху ягода, ще ви открие по-тропическата страна на ягодата. В допълнение към сладостта, подобна на бонбони и захарен памук, ягодата има и ароматични съединения, по-често срещани в тропическите плодове като ананас и киви, а кокосът помага да се изведатна преден план. Тук отново важи и сдвояването на етерите с мазнината, както е при сметаната и  свежите сирена.  Типични комбинации на кокос и ягода са в смутита и сладоледи, но може да ги откриете и в чийзкайк например.

Балсамов оцет

И в добрия балсамов оцет и в ягодите има едновременно карамелови и флорарни нотки, което ги прави добър партньор. Едновременно и сладка и кисела нотка ги прави подходящи. Опитайте да добавите само няколко пръски оцет върху нарязани ягоди и ще се изненадата, колко по-силен аромат имат те и как оцетът подчертава и вкуса им.

 

Ако  статията ви допада, може би ще ви е интересно да разгледате и другите публикации в рубриката в сезона на. Ще се радвам да ме последвате и откриете в instagram или facebook. Ще се радвам, да оставите коментар и в блога.