В сезона на: цвеклото

Цвеклото е пълно с вкус и фантастично за готвене. То набира все по-голяма популярност  в съвременната кухня и това не е случайно. Този кореноплоден зеленчук има множество приложения и цвят, разкошен на снимки. В съвремието ни може да го срещнем печено, сурово в салата и сладкиши. Може да го купим в печен здравословен чипс, да го намерим в консерва туршия или като част от вегетариански бургер.

Този кореноплоден зеленчук е пълен с полезни съставки и с характерен землисто сладък вкус, а през есента и зимата, както повечето кореноплодни той е в сезон.

Купуването на сезонна храна и консумацията ѝ може да означава повече пари в джоба ви и повече полезни вещества в  диетата ви. Ето защо аз се старая да ви предлагам сезонни рецепти и повече информация за продуктите в сезон, както и в какви хранителни комбинации са най-вкусни. Цвеклото, както повечето кореноплодни е с дълъг сезон, но е най-прясно през есента и началото на зимата.

Ето всичко, което бихте искали да знаете за цвеклото, както и някои рецепти, които ще ви накарат да се запасите с него възможно най-скоро.

видове цвекло
видове цвекло

Произход и разновидности на цвеклото

Първообразът на цвеклото е с произход  северна Африка. Преди повече от две хиляди години са консумирали предимно листата му, а формата му не е била така топчеста, по-скоро е напомняла вида на моркова и пащърнака. В този си вид корените на цвеклото са ползвани от древните римляни и гърците като лечебно средство.  Познатият закръглен сорт корен е култивиран около шестнадесети век и придобива широка популярност в Европа няколко стотин години по-късно.

Цвеклото (Beta vulgaris) е зеленчук, известен още като червено цвекло, трапезно цвекло, градинско цвекло или просто цвекло. Днес то е разпространено в голяма част от Европа и се използва широко в скандинавската, източноевропейската и руската кухня.

Цвеклото има доста сортове и разновидности. В зависимост от формата на корена могат да бъдат сферични  и издължени. Сортовете могат да бъдат обособени по отношение на цвета на кожата и плътността, а също и на ранно зреещи и късни сортове. Жълтите сортове цвекло са познати още като захарно цвекло. Това е една от основните култури за производство на захар.

Има и сортове, които се отглеждат заради листата, използвани за салати и смутита.

Популярният в последните години манголд е разновидност на цвеклото.

Тайната на землистите вкусове на цвеклото

Този сладък кореноплоден зеленчук има жив лилав цвят и типичен сладък, богат и земен вкус. Чудите се откъде идва този земен вкус?Погледнато на молекулярно ниво, причината е известната ароматна молекула с веществото  -geosmin. Името му произлиза от гръцкото γεω- „земя“ и ὀσμή „миризма“, тъй като това ароматно съединение има истински отчетлив „земен“ вкус. На него дължим и аромата след дъжд в природата.

Високи концентрации на същия този геосмин с неговия отличителен аромат откриваме и в цвеклото. Той е виновникът или да бъде много харесвано или мразено като хранителен продукт.

Здравословни ползи от цвеклото

Цвеклото и сокът от цвекло са свързани с многобройни ползи за здравето. Една от най-често сочените е подобряване на състоянието на кръвта.Това се дължи на високото им съдържание на неорганични нитрат, високото съдържание на калций, желязо и витамин А и С и отличен източник на фолиева киселина. Непретенциозния зеленчук е класиран сред 10-те най-мощни антиоксидантни зеленчуци.

Цвеклото е чудесен източник на много основни витамини и минерали. Ето и по-основните от тях:

  • Витамин B9 – или фолиева киселина. Важен витамин за нормалния растеж на тъканите и клетъчната функция, особено нужен при бременност.
  • Манган – той има антиоксидантни свойства. По-голяма част от мангана се съдържа в костите ни. Той участва в метаболизма на протеини, мазнини и въглехидрати
  • Калий -диетата с високо съдържание на калий може да доведе до намалени нива на кръвното налягане и положителни ефекти върху здравето на сърцето

Въглехидратите в цвеклото са предимно прости захари, като глюкоза и фруктоза. Цвеклото е с високо съдържание на фибри, но съдържа и вещества, които могат да причинят храносмилателни проблеми при някои хора.  Повече за ползите от цвеклото може да прочете тук.

цвекло кога е в сезон и правилното му съхранение

Как да съхраняваме цвекло и кога то е в сезон?

Това е един от кореноплодните зеленчуци, на чиято свежест се радваме почти през цялата година. Има пролетни и есенни сортове. При правилно съхраненеие трайността му е дълга и заедно с лесното му отглеждане, го нареждат в списъка с евтини и достъпни зеленчуци в България.

Един от старите методи за съхраняване на цвекло през зимата е покриването му в с пясък и слагането му в прохладна и тъмна изба. Това оставя максимално дълго влажността на зеленчука, без той да се спарва и образува плесен. В условията на дома ни е добре да съхраняваме цвеклото в хартиен плик, без пряк достъп до слънчева светлина и на прохладно място.

Съхранявайте в хладилника в отделените за зеленчуци и отново в хартиен плик, защото иначе хладилника ще изсуши богатото на течности цвекло.

В България цвеклото е в сезон от октомври до март и ранните пролетни сортове се появяват от май до юли.

Как да приготвим и консумираме цвекло?

Има толкова много прекрасни начини за използване на цвекло, които обхващат всяко хранене за деня. Не е необходимо да се ограничаваме в използването му само в салата.

цвеклото и варианти за приготвянето му

  • в сурово състояние –  настъргано за салата или изстикано за сок, цвеклото има характерен землисто-сладникав вкус. За оптимални ползи и най-добър вкус подберете по-дребни глави цвекло – 8 сантиметра в диаметър. Те са по-крехки и без груби влакна в средата на корена. Подберете тежки и свежо изглеждщи екземпляри без наранявания по-кожата, в тях има повече сок. При обработката на сурово цвекло, задължително използвайте латексови ръкавици, защото иначе ще оцветите ръцете си.
  • сварено – това е много лесен начин за приготвяне на цвекло и съхраняването му в по-големи количества. Махнете листата и корена на цвеклото. Измийте, но не белете и сложете в тенджера с вода. Внимавайте течността да покрие зеленчуците. Може да добавите чесън и портокалова кора, за балансиране на вкуса. За около час цвеклото е сварено. Отцедете от течността и изчакайте цвеклото да се охлади преди да го обелите. Охладено цвеклото се бели и реже много лесно.
  • мариновано –  варено в марината от оцет и вода в пропорция 3:1 в полза на водата. Ароматизирано с портокал, синапени семена, анасон, дафинов лист и джинджифил. Прекрасен,смекчен вариант за хората, които не обичат твърде землистия вкус на цвеклото.
  • печено – това е бавен процес, но карамелизирания вкус на печеното цвекло е превъходен. Може да приготвите по-големи количества печено цвекло и да съхранявате за  около седмица в хадилник. Увийте измити глави с цвекло в алуминиево  фолио. Може да намазните леко с четка цвеклото и да го посолите. Процесът се ускорява и ако леко продупчете с вилица  повърхността на цвеклото. Сложете в тава и печете, докато може свободно да прокарате влица през него.

Други възможно варианти за приготвянето на цвекло са изцеждането на сок, сушенето му, ферментиране или стерилизиране в туршии и варенето на пара.

С какво се съчетава добре цвеклото?

Сладникавия и в същото време землист вкус на цвеклото, както и възможността  да се консумира в сурово, ферментирало или след топлинна обработка, дава на този кореноплоден зеленчук богати възможности за комбиране с други продукти.

вкусови комбинации с цвекло
вкусови комбинации с цвекло

 

Сирене

Едва ли остана човек, който не е опитал нашумялата комбиация от печено цвекло и козе сирене. Съчетанието е наистина едно от най-добрите, но цвеклото добре хармонира както с пресни сирена, така и със зрели и по-ароматни такива.  Една от моите любими комбинации е мариновано цвекло със зелени маслини и халуми.
Ето и няколко идеи, с които да изпробвате комбинацията:

Ядки

Една много популярна комбинация е цвекло с орехи. Може да я срещнете в салати, сосове или като песто.Всъщност хрупкавостта и мазнините на ядките,  допълват идеално сладостта на цвеклото.  Комбинацията на шамфъстък цвекло и стафиди за мен лично е пристрастяваща. Добре се комбинира и с печени бадеми, слънчогледови семки и лешници.

Цитруси

Сладката нотка в цвеклото има нужда от нещо киселинно за контраст. Точно този баланс във вкусовете се постига  при съчетаване на цвеклото с цитрусови плодове. Опитайте с портокали, лимони или грейпфрут. Независимо дали използвате резени, кората или сокът на цитрусите, комбинацията оживява и обогатява цвеклото.

Вероятно вече сте опитали салата от печено цвекло, гулия и цитруси. Но какво ще кажете за свеж сок от червен портокал и цвекло

Дижонска горчица

Острият вкус на дижонската горчица добре контрастира с меката кремообразна сладост на цвеклото. Опитайте медената горчица като дресинг за цалати с прясно цвекло и ще останете приятно изненадани. За по приключенски настроените предлагам песто от горчица, копък и цвекло, което е изключително подходящо за риба.

Ябълки

Събирайки тези два есенни вкуса ще получите балансирана сладка киселинност, която е в основата на доста есенни салати. Възможностите за комбинирането им не се изчерпват само в суров вид.

Салата Витамина е една от най-четените рецепти в блога и може би това не е случайно. В нея си партнират ябълки, морков и цвекло.

Шоколад

Сладкото и кремообразно цвекло е  с високо съдържание на влага и придава на печивата с шоколад един мек завършек и кремообразна текстура. Горчивината в черния шоколад е перфектния балансьор на цвеклото. Десерти с шоколад и цвекло? О, да! Освен с шоколад, този сладък кореноплод добре си партнира и с какао, комбинацията благоприятства по-доброто усвояване на магнезий от организма ни.

Цвеклото остава добър партньор и с много други съставки и продукти. По-популярни примери са дивечови и червени меса, риба, нахут, зеленолистни зеленчуци,  фенел, копър, каперси, цикория, ориз.

 

Ако  статията ви допада, може би ще ви е интересно да разгледате и другите публикации в рубриката в сезона на. Ще се радвам да ме последвате и откриете в instagram или facebook. Ще се радвам, да оставите коментар и в блога.