В сезона на: прасковите

Правилният начин за ядене на добре узряла праскова е леко приведен с ръка под ъгъл по-голям от 90 градуса и къс ръкав, за да не се покапете със сока ѝ :). Обикновено това ядене е съпроводено и със специфично звуци. Така помня прасковите от моето детство.
Трябва да бъда честна и да кажа, че сезонът на прасковите е към своя край. Още ги има и в овощните градини, и по пазара, та все още може да им се насладим.

Любопитен факт е че прасковите са роднини на бадемите и са част от семйството Розови.  В света има познати около 5000 вида праскови.

Всичко, което ще разберете за сезона на прасковите в тази статия:

  • как да изберете перфектната праскова;
  • как да я обелите грациозно и лесно;
  • с какво тя се комбинира най-добре;
  • рецептите с праскови;

История и произход на прасковите:

Прасковите са костилкови плодове, за които се твърди, че са били култивирани още през 2000 – 6000 г. пр. хр. Родината на прасковите е Китай. Пренесени са по Пътя на коприната в района на Персия, от където идва и латинското им наименование Prunus persica. Благодарение на римляните, пресковите са стигнали до Европа.

Днес те се отглеждат по целия свят в страните с умерен климат.

Видове праскови:

Прасковите могат да бъдат разделени по различни критерии:

  • спрямо времето на узряване – ранни ( юни – юли), летни ( юли – август), късни (септември – октомври). Прас­ко­ва­та е ово­щен вид, отглеждан в  България, пред­с­та­вен от та­ко­ва го­ля­мо раз­но­об­ра­зие на сор­то­ве, ко­и­то зре­ят неп­ре­къс­на­то от юни до ок­том­в­ри.
  • в зависимост от мъхнатостта на кожата им – на мъхести и гладки (нектарините).
  • в зависимост от цвета на плодовото месо – бели, жълти и розови.

Различават ли се по вкус прасковите?

Жълтите сортове праскови са по-едри, твърди и кисели. Те са подходящи за печене на скара, консервиране в компоти. Добри са за сладкиши, в които е важно парчетата плод да се запазят цели. По-високата им киселинност ги прави подходящи в комбинация с пикантни вкусове, сирена и месо.

Белите сортове изглеждат сходни или дори идентични с жълтите праскови отвън. Белите праскови са по-малко кисели и често по-ароматни от жълтия сорт. Те обикновено са с по-висок процент водно съдържание и текстурата на месото е по-кашкава. Тези сортове са чудесни при направата на плодви сокове и пюрета, а също и при консервиране на мармалади и сладка.

Ако търсите компания на чашата си с Просеко, то изеберете този сорт праскова.

Розовите сортове – те са по-рядко срещани по нашите пазари и обикновено имат лека горчивост и ядков аромат. Сърцевината на плода е мека текстура и са по-дребни като сорт. Това са по-ранни сортове праскови и трудно се делят от костилката си.

Плоски праскови
Плоски праскови

Извън тази класификация ще обърна внимание на два сорта праскови, които са популярни в България през последните години:

  • нектарините – много наподобяват като текстура на жълтите сортове праскови, но са по-сочни. Основно и най-важно е кожицата им е гладка и без мъх. Това ги прави по-предпочиан сорт. Те не са толкова сладки и ароматни като повечето си братовчедки.
  • плоски праскови или популярни още като донът праскови – този сорт праскови наподобяват силно на белите праскови, но са по сладки и костилката им е малка и трудно се отделя. Най-подходящи са за прясна консумация

Хранителни ползи от прасковите:

Прасковите са богати на много витамини, минерали и полезни хранителни съединения. Една средно голяма праскова съдържа по-малко от 60 калории, а е богата на витамин Ц, А, Е и витамин К. Съдържа и много минерали като калий, магнезий и желязо.
Плодовете са богати на антиоксиданти, което подпомага добрия външен вид на кожата и работата на сърцето.

Четох интересно проучване, което сочи, че екстракт от праскови даден на пушачи, увеличава отстраняването на никотина чрез урината. Не пречи на пушачите, да ги хапват в по-големи количества.

С какво се комбинират добре прасковите:

Няма нищо по-хубаво от това да ядете добре узряла, прясно откъсната праскова и тя буквално да се стича по брадичката ви. Прасковите, обаче са податливи на комбинация и разнородни рецепти, защото се съчетават с почти всички вкусове. Това ги прави популярен продукт в кулинарията, особено когато са в сезон.

добри комбиации с праскови

Партнират си добре с пикантни вкусове, солено и сладко, както и с ароматни алкохоли.

Ядки

Месестата текстура на прасковите си партнира добре с хрупкавостта на ядките, независимо сурови или осолени и печени. От ядките най-подходящи комбинации си остават бадемите, все пак двете растения са роднини. Добър партньор са и орехите, кайсиевите ядки, шамфъстъка и лешниците. Ядковите брашна са перфектни при направата на печива с праскови.

Нарязани праскови с поръска от натрошени солени ядки и крем фреш са прост, но елегантен и много вкусен десерт.

Млечни продукти

Добавете пресни праскови към вашето кисело мляко или купа сладолед и наблюдавайте как перспективата ви за тези лакомства ще се подобри изключително много. Комбинирайте с рикота, крема сирене или английиски лимонов крем. Ще откриете, че прасковите са създадени за тази комбинация. Обилно намазани с масло, изпечени на грил и поръсени с кафява захар е достатъчна причина да комбинирате прасковите с млечни продукти.
Запомняща се комбинация е смути с праскови и кефир.

Ароматни алкохоли

Списъкът на напитките с алкохол и праскови е дълъг, но не и отегчителен.

Добавете праскова към почти всяка алкохолна напитка и ето ви коктейли за парти. Ароматните ром, бренди и бърбън са добра комбинация с прасковите, както за койктейли така и за готвене.
Прасковите се комбинират добре с вина. Всички сме опитвали ободряваща и свежа Сангрия. Коктейл Белини или Болле с бяло вино.

Месо

Добавянето на малко сладост към плънките за месо, може сериозно да обогати традиционните рецепти за печено пиле или патешко месо.

Пищното и по-мазно свинско месо е прекрасно със сос в основата на праскови или гриловани праскови за гарнитура.

Кокос

Независимо дали става дума за стърготини, чипс или кокосово мляко, тези два плода си отиват много. Комбинирайте ги в коктейли, рецепти за къри, сосове и най-вече в десерти.

Чай

Зелен, черен, бял или пък настойка от маточина. Прасковите са прекрасното му допълнение и естествен аромат. Добавете парчета от плода и малко лед и ще имате прекрасна освежаваща и без изкуствени аромати лятна напитка.

Интересни рецепти с праскови:

От къде да купим и как да съхраняваме праскови?

сезонен календар на праскови
сезонен календар на праскови

 

Прасковите могат да се съхраняват до седмица след бране. Набрани леко зелени те омекват в последствие, но сладостта и аромата си развиват само на дървото. Всеки нюанс на зеленото издава, че плода е откъснат недостатъчно узрял. Изберете плодове, които леко се поддават на натиск.

Добър ориентир за вкуса на прасковите е силата на аромата им, колкото по-ароматни са толкова по-зрели са набрани от дървото и са по-сладки.

Твърдите праскови, съхранявайте в хартиен плик, за да ускорите процеса на доузряването им.

 Белене на праскови

Най-лесния начин е да ги бланширате за кратко във вряща вода, подобно на доматите. Направете съвсем леки разрези с нож и пуснете за няколко секунди във вряща вода. Оставете в купа с лед, за да се охладят и после лесно ще премахнете цялата кора.

Белените или нарязани праскови бързо се окисляват и покафеняват. Поръсете повърхността им с малко лимонов сок.