Карфиолът – зеленчук набиращ все по голяма популярност. В статията събрах информация за различните видове карфиол, произход, вкусови комбинации и многобройните му ползи за здравето. Известно е, че този зеленчук е едно от най-здравословните растения в света, а благодарение на малкото си калории и ниска цена, днес той търпи своя Ренесанс!

Карфиолът е скромен зеленчук, но е колкото вкусен, толкова и полезен. Благодарение на ниското съдържание на въглехидрати и малкото калории в него, той е предпочитан в множество режими за oтслабване. Яденето на този зеленчук, обаче има много повече предимства от това да ви помогне да влезете в мечтания размер дънки.
Произход и ботанически особености на карфиола:
Растението произхожда от Средиземноморския регион и според Уикипедия родината му е Кипър. За първи път е култивиран в Османската империя, но е бил популярен в Китай, Индия, а също и в Римската империя. В днешно време Китай е най-големият производител на карфиол в света. Индия, Полша, Италия и Франция също произвеждат значителни количества карфиол. Любопитен факт е че в Щатите той започва да се култивира чак през 20-ти век. Днес разновидностите му са достъпни по пазарите в цял свят и това може само да ни радва.
Карфиолът принадлежи към групата на кръстоцветните зеленчуци, известни още като семейство зелеви. В същата група попадат броколите, брюкселското зеле, зелето, бок чой и алабаша. Карфиолът изисква леко кисела, подобна на глина почва, която е богата на минерали и редовно поливане за успешен растеж, това предполага и в кои райони е подходящ за отглеждане.
Разновидности на карфиола:
Виждали ли сте нещо в супермаркета или зеленчуковите пазари, което прилича на карфиол, но вместо традиционното бяло, главите са лилави, оранжеви или зелени? Цветният карфиол започва да се появява на пазарите преди около 10 години и става все по-популярен и лесно достъпен. Какви са тези цветни карфиоли? Как са на вкус? Как да ги приготвим, за да запазят цвета си? А питали ли сте се защо карфиола е бял за разлика от повечето си роднини в семейството на зелето? Ще се опитам да отговоря на тези въпроси.
Днес има десетки сортове карфиол. Те се различават по цвят, размер, форма, вкус и хранителен състав. Цветът на главата зависи от сорта. Ето и най-разпространените видове карфиол спрямо цвета им:
1. Бял Карфиол
Главите на карфиола винаги са бели, защото растат и узряват напълно покрити от листата си. Фермерите завързват най-големите външни листа на всяко карфиолово растение. Това ги предпазва от пряка слънчева светлина, което води до липса на развитие на хлорофил и превръщането на белия карфиол в жълт. По-новите сортове карфиол не се нуждаят от специално завързване, защото израстват с огромни листа. Има много различни сортове бял карфиол – Бял облак, Снежна топка, Снежната кралица и прочие. Вкусът на белия карфиол е неутрален, лека серна нотка като при всички кръстоцветни и при готвене има мека и кремообразна текстура.
2. Зелен карфиол
Има два по-популярни вида зелен карфиол – романеско и брокофлор.
- Зеленият карфиол, наричан още брокофлор се предлага в много разновидности. От началото на 90-те години на миналия век тези видове карфиол се предлагат в търговската мрежа в цяла Европа и Съединените щати. Той е резултат от кръстосано опрашване на карфиол и броколи. Има по-горчиви нотки и по-твърда, но крехка текстура.
- Сортът Романеско е лимоненозелен със заострени върхове на повърхността на главата. Формата му е уникален фрактален модел, наподобяващ малки борови дървета. Романеско има лек орехов вкус и е по-крехък и от броколите и от белия карфиол.

3. Оранжев карфиол
Каротеноидите са отговорни за цвета на оранжевия карфиол (те определят цвета на морковите, тиквата и други жълти зеленчуци и плодове). Оранжевият сорт карфиол е известен още като Чедър, вкусът му е малко по-сладък от този на обикновения бял карфиол, но е с по-плътна текастура. Всъщност, когато готвите този вид карфиол, цветът става още по-ярък и по-наситен
Съвет: добавете няколко капки лимонов сок във водата, за да поддържате яркия цвят.
4. Лилав карфиол
Той има поразително нетипичен цвят и нежен, мек вкус. Цветът му се дължи на антоцианин, естествено срещащ се фитохимикал, който се намира и в други червени, сини или лилави плодове и зеленчуци, както и в червеното вино. Наситеността на пигмента антоцианин, който преминава от синьо до червено, в зависимост от това колко кисела или алкална е почвата, в която са отглеждасни растенията, бележи цвета. При тези сортове има една особеност, лилавите пигменти са водоразтворими, ако ще подлагате на топлинна обработка то нека е с горещ въздух, а не във вода.
Ползите за здравето при консумацията на карфиол

Хранителният профил на карфиола е доста впечатляващ. Карфиолът е с много ниско съдържание на калории, но с високо съдържание на ценни за здравето ни вещества. Всъщност карфиолът съдържа част от почти всеки витамин и минерал, от които се нуждаете. Карфиолът е отличен източник на витамин С, В1, В2, В3, В6 и К.
- Добър източник на фибри и антиоксиданти
Карфиолът е с доста високо съдържание на фибри, което е полезно за цялостното здраве. В една чаша карфиол има 3 грама фибри, което е 10% от дневните ви нужди. Подобно на други кръстоцветни зеленчуци, карфиолът е особено богат на глюкозинолати и изотиоцианати, две групи антиоксиданти, за които е доказано, че забавят растежа на раковите клетки.
- Малко калории
Карфиолът е с едва 22 калории за 100 гр. Като добър източник на фибри, карфиолът забавя храносмилането и насърчава чувството за ситост. Това може автоматично да намали броя на калориите, които приемате през деня, важен фактор за контрол на теглото
- Високо съдържание на холин
Холинът е органично, водоразтворимо съединение. Не е нито витамин, нито минерал. Въпреки това, той често се групира с витамини от групата В поради добрата синергия с тях. Всъщност това хранително вещество засяга редица жизненоважни телесни функции. Влияе върху чернодробната функция, здравословното развитие на мозъка, мускулното движение, нервната система и метаболизма. Карфиолът е сред малкото растителни източници на холин.
- Нисковъглехидратна алтернатива
Консумацията на повече карфиол е не само фантастичен начин да увеличите приема на зеленчуци, но също така е особено полезно за тези, които следват диети с ниско съдържание на въглехидрати. Ето и добър пример – купа карфиол съдържа 5 грама въглехидрати, в същото време купа ориз съдържа 45 грама въглехидрати – девет пъти повече от карфиола.
Как да изберем добър карфиол
Подобно на тиквичките и карфиолът се предлага целогодишно по пазарите, но сезонът му е късната есен. Ето и няколко съвета при избора на карфиол, които ще ви помогнат да подберете добри екземпляри:
Главата на карфиола трябва да е с еднороден цвят без тъмни и белезникави петна.
Що се отнася до белия карфиол, жълтеникав оттенък е знак, че не е толкова свеж, колкото би трябвало да бъде.
Ориентир за това колко е пресен карфиола е неговата тежест. Колкото повече тежи карфиола, толкова по свеж е той. Преди да купите уверете се, че цветчетата са стегнати и непокътнати.
Листата на карфиола са друг добър ориентир за качеството на карфиола, независимо от неговия цвят. Ако те не са свежо зелени, то карфиола не е пресен и е неподходящ особено, ако подбирате такъв за сурова консумация.
Какво се комбинира добре с карфиол
В моето детство карфиолът се ползваше за туршия, а по-разчупените домакини го панираха и с това се изчерпваха приложенията му. Днес, възможностите са много повече. Може да го ядете пресен, на пара, в хумус или на стек. Може да замените ориза с него или пък да си направите блат за пица. Нещо повече в доста реномирани ресторанти го добавят в десерти. Вкусът му е относително неутрален с лек ядков и серен привкус и това го прави податлив на множество комбинации. Ето и най-добрите такива:
Плодове и зеленчуци
Ябълки, аспержи, бок чой, броколи, брюкселско зеле, моркови, целина, царевица, чесън, зеле, кейл, лимон, лайм, манго, нар, маслини, лук, портокал, грах, малини, картофи, тиква, спанак, батат, домати.
Билки и подправки
Босилек, дафинов лист, пушен червен пипер, чили, кардамон, канела, кориандър, кимион, копър, гарам масала, майорана, куркума, индийско орехче, шафран, риган, червен пипер, магданоз, естрагон, мащерка.
Ядки
Бадеми, орехи, кефрови ядки, лешници, пекан, сусам
Животински продукти
Чедър, пармезан, грана падано, фета сирене, моцарела, извара, кисело мляко, майонеза, масло, сметана, свинско месо, бекон, патица, пуйка, миди, раци
Други
Киноа, тофу, нахут, аншоа, гъби, бял шоколад