Тиганици с извара в доматено-гъбен сос е моето предложение за вечеря, базирно на детските ми закуски. Накратко любимия трябва да яде повече извара, а аз съм впрегнала цялата си креативност в това да я използвам в разнообразни рецепти.
Вижте още:
Обичате ли тиганици? Баба ми наричаше така почти всякакви направени на тиган, умерено големи хапки, които съдържаха брашно и сирене. Днес, аз ви представям една по-лека версия на бабините тиганици. Замених сиренето с извара и почти премахнах брашното. Една лъжица оризово брашно, брашно ли е, брои ли се :). Соса съм взаимствала от една рецепта за спагети на Джейми Оливър, която смятам, че се съчетава перфектно с моите тиганици.
Ако вие имате предрасъдъци, свързани с яденето на млечни и риба, то махнете аншоата. Ако не харесвате аншоа пак я махнете. В готвенете нищо не е задължително, важно е да е с качествени продукти, с удоволствие и фантазия.
Забележка: Понякога се чудя дали да не започна да правя нещо като ревюта на рецепти. От всичките десетки книги в нас, ще споделям с вас опити и провал. Какви трудности съм срещнала, от къде съм си набавила продуктите. Е такива мисли, но не знам дали ще ми стигне време да реализирам тази идея, а също така дали ще ви е интересно.
Рецепта
Тиганици с извара в доматено-гъбен сос
Какво ни трябва
за тиганиците:
- 300 гр. извара
- 3 бр. яйца от пасищни кокошки
- 3 с.л. прясно настърган пармезан
- 1/4 ч.л. прясно настъргано индийско орехче
- 1 с.л. лимонов сок
- 2 с.л. оризово брашно
- 1/2 ч.л. сол
за соса:
- 800 гр. белени домати ( може и от консерва)
- 4 бр. скилидки чесън
- 5 гр. сушени манатарки
- 4 бр. филе аншоа ( ако не харесвате рибения вкус, може да махнете тази съставка от рецептата)
- 8 бр. маслини Каламата с костилките ( може да ги замените и с маслини сорт “стафида”)
- 4-5 бр. каперси от консерва
- 1/2 връзка пресен босилек
- 2 с.л. зехтин
- 1 бр. чили чушка
Как да приготвим
- В купа сложете сухите манатарки и ги залейте с топла вода за минимум половин час.
- За тиганиците в купа, смесете изварата с прясно настъргания пармезан, добавете кората от лимон и индийското орехче. Посолете и добавете брашното. Разбийте на пяна яйцата в отделната купа. Така тиганиците ще станат по-пухкави. Добавете яйцата към купата с останалите съставки и разбъркайте внимателно до получаване на гъста каша, наподобяваща тестото за палачинки, но по-гъста;
- Отделете десетина по-свежи листенца от пресния босилек, тях ще използваме при сервирането. Останалата част от босилека нарежете на дребно, нея ще използваме за соса;
- В касерола, сложете количеството зехтин, посочен в рецептата за приготвянето на соса. Изчакайте да загрее и към него добавете едро нарязаните филенца аншоа. Смачкайте с преса скилидките чесън и ги добавете към сгорещения зехтин и рибата. Добавете и ситно нарязаната чили чушка. Накълцайте на ситно накиснатите манатарки и ги добавете в касеролата, заедно с половината от водата, в която са киснали. Доабвете и консервата с домати заедно с наситнения босилек. След като соса се сгъсти, добавете маслините, на които сте остранили костилките и каперсите;Забележка: За по-хомогенна консистенция може да пасирате предварително доматите.
- В тиган с незалепващо покртие изпържете тиганиците, като пържите по около минута от всяка страна. Аз ги правя с холемината на дланта си и дебелина около 3 сантиметра.
- Залейте тиганиците със соса непосредствено преди да ги сервирата и овкусете с пресни листенца босилек;
Ще се радвам да споделите вашите впечатления. Ако сте опитали рецептата или имате някакви въпроси към мен, може да ме откриете в instagram или facebook. Ще се радвам, да оставите коментар и в блога.