Като повечето деца, родени през комунизма и аз имам лош спомен от млякото с ориз в детската градина, което претенциозно наричаха сутляш. Много по-късно разбрах, че този турски оризов пудинг е със съвсем различен вкус и начин на приготвяне от нашето мляко с ориз. Турците са известни в приготвянето на пудинги на млечна основа. Най-известния от тях си остава техния оризов sütlaç. Почти във всяка къща има рецепта за него и се сервира в много ресторанти в нашата съседка.
Вижте още:
Имам приятел турчин, с който си говорихме за този поулярен в тяхната кухня десерт и запомних това, което той каза: ” Сутляш не е просто оризов пудинг, както и Бентли не е просто кола”
Има два основни вида сутляш:
- sütlaç – неизпечен оризов пудинг, отгоре поръсен с канела и захар. Този вид десерт повече се доближава до нашето мляко с ориз;
- fırın sütlaç – това е запечен оризов пудинг. Десертът се пече на силен горен реотан, докато не се образува кафеникава коричка.. Това е и варианта, който аз ще ви представя в днешната рецепта;
Хитрини на вкуса:
Казват, че триковете за приготвяне на перфектен сутляш са прясно мляко, бавно готвене, постоянно бъркане и много търпение. Млякото за този десерт трябва да е маслено и непастьоризирано, така ще ви каже всеки ценител на сутляша. Все още има млекарници и производители на мляко, от които може да се сдобиете с този еликсир.
Друг важен компонент в този десерт е правилния сорт ориз. Турците използват основно два сорта – baldo и osmancik. И двата са типични за района на Турция, могат да бъдат закупени директно от южната ни съседка, в някой от по-заредените турски магазини, или онлайн от Аmazon. Ако все пак нямате от този сорт, то пробвайте с ориз от сорт arborio ( популярен ориз за ризото).
Още няколко детайла, които характеризират рецептата. Турците използват за сгъстител пшенично нишесте, аз също ползвах такова при направата на този сутляш от снимките. Може да се замени и с царевично, но то леко променя вкуса. Яйцата са домашни и жълтъците им са с наситен жълт цвят, това обогатява текстурата, цвета и вкуса на сутляша.
В моя вариант захарта в сутляша е кокосова и след запичането добавям още малко захар, която карамелизирах с горелка, непосредствено преди сервирането.
Рецепта
Сутляш, а не мляко с ориз
Какво ни трябва
- 1½ ч.ч. ориз
- 1½ ч.ч вода
- 850 мл. прясно мляко ( пълномаслено и непастьоризирано)
- 1½ с.л. пшенично нишесте
- ⅔ ч.ч кокосова захар
- 1 бр. яйце от пасищни кокошки
- 2 бр. жълтъци
- семената от шушулка ванилия
- щипка сол
- 1 с.л. кафява захар за карамелизиране преди сервиране
Как да приготвим
- В дълбока огнеопорна касерола сложете водата да кипне, намалете котлона до умерен и добавете измития и почистен ориз, заедно с щипка сол. Гответе докато не се абасорбира почти цялата вода. Оризът трябва да не е напълно сварен.
- В отделен съд сложете 700 мл от млякото заедно със захарта и оставете да заври и захарта да се разтвори в него.
- Щом млякото кипне, добавете към него ориза и бъркайте, за да не се образуват бучки от ориз. Махнете млякото от котлона.
- В купа, разбъркайте яйцето, жълтъците с нишестето и останалото мляко. Добавете семенцата от ванилията и разбъркайте отново.
- Бавно започнете да добавяте яйчната смес, като го правите на много тънка струйка и при непрекъснато бъркане. От топлината яйцата ще се сготвят, но не трябва да се пресекат.Върнете млякото на котлона за още 5-8 минути като непрекъснато бъркате сместа. Тя ще започне да се сгъстява, тогава я махнете от котлона.
- Десертът трябва да се запече на водна баня, може да го направите в керамична тава или в малки керамични купички за крем карамел. Запечете за около 10-15 мунути на горен реотан. Извадете от фурната и изчакайте да се охлади.Забележка: съдът, в който решите да изпечете сутляша трябва да е сух и със стайна температура.
- Непосредствено преди сервирането му поръсете с малко количество захар и карамелизирайте за образуване на хрупкава гореща коричка, която ще придаде невероятен вкусов контраст на студения десерт.
Ще се радвам да споделите вашите впечатления. Ако сте опитали рецептата или имате някакви въпроси към мен, може да ме откриете в instagram или facebook. Ще се радвам, да оставите коментар и в блога.