Тази рецепта за домашен пилешки рамен е разновидност на нашумялата напоследък улична храна с японски привкус. Последната година съм пристрастена към Рамен, особено след бурна съботна вечер. Харесва ми да откривам нови места, където да го хапвам вече и в София. Всъщност, въпреки че се слави като японско ястие, раменът е с китайски корени, а цялата история на популяризацията му е интересна и противоречива.
Вижте още:
Кратка история на ястието Рамен:
От япоснки, рамен се превежда буквално като “дърпана юфка”. Основно ястието се състои от специфични нудъли от китайска пшеница, овкусени с богат бульон и различни топинги като пилешко или свинско, риба, едемаме, мариновани яйца и зеленчуци. Има различни теории за произхода на ястието рамен, но основната е, че то е с китайски корени. А в Япония раменът се установява като местно ястие между 17 и 20 век. Той става популярен сред работническата класа, военните и студентите като нещо евтино за вечеря и се смята, че в началото се е наричал shina soba. След американската окупация на Япония, той става популярен и в САЩ. Все пак като бързодостъпна храна той се популяризира с инстантните нудъли след 1958 година.
Днес в Япония се предлагат специални рамен турове, съществува музей на рамена, а всяка отделна област е популярна с нейния вид рамен.
Хитрини на вкуса за пилешки рамен:
Условната сложност в рецептата, освен намирането на някои от продуктите е, че голяма част от продуктите се готвят отделно.
В основата на всеки вкусен рамен е плътния и ароматен бульон, който трябва да носи умами вкус. Заложете на домашен пилешки бульон и тъмна мисо паста, която ще обогати вкуса с една солено-кисела нотка. Аз добавям Мирин на всички видове рамен, той придава лека сладост на бульона.
Вкусът на бульона се обогатява от леката пикантност на джинджифила, чесъна и лютия пипер. А азиатския аромат на сусамовото олио подсилвам с допълнително прясно смляно сусамово семе.
За пилешкото месо аз използвам пържоли от бут, които мариновам в сусамово олио, саке и тъмен соев сос.
Яйцата за рамен трябва да са рохки и след сваряване да се мариноват за минимум 6 часа в смес от соев сос, мирин и мисо паста. Ако вие нямате време за рамен яйца, спокойно може да сложите и просто сварени яйца.
Използвам нудъли от зелена соя, защото много ги харесвам и имам в нас от тях, но вие може да ги замените с каквито рамен нудъли предпочитате. Не препоръчвам инстантните нудълс, от здравословна гледна точка ги избягвам ( забавят метабилизма, съдържат повече натрий, голям брой консерванти като MSG и TBHQ заради дългия си срок на годност)
Като топинги в този пилешки рамен съм заложила на едамаме, зелен лук, гъби шийтаке и кимчи. Вие може да замените нещо от тези съставки и да добавите, грах, репички или моркови.
Рецепта
Пилешки рамен
Какво ни трябва
За бульона:
- 800 мл домашен пилешки бульон
- 2 с.л. Мирин
- 3 бр. скилидки чесън
- 50 гр. сушени гъби шийтаке
- 1 бр. лук шалот
- 1 с.л. настърган пресен джинджифил
- 1 с.л. тъмна мисо паста
- 2 с.л. соев сос
- 1/2 ч.л. чили на прах
- 2 с.л. сусамово олио
- 1 с.л. сусамово семе
За пилето:
- 2 бр. пилешка пържола от бут
- 1 с.л. Мирин
- 1 с.л. сусмово олио
- 2 с.л. соев сос
За топингите:
- 150 гр. ядки едамаме
- 100 гр. кимчи
- 1 връзка пресен лук
- 100 гр. пресен спанак
- 1 ч.л. семена сусам
за нудълите:
- 150 гр. нудъли за рамен ( аз заменям с нудъли от зелена соя)
- 300 мл. вода
за рамен яйцата:
- 3 бр. яйца
- 1 с.л. мисо паста
- 1/2 с.л. Мирин
- 2 с.л. соев сос
Как да приготвим
- Аз приготвям рамен яйцата ден или два по-рано. Това съкращава времето за приготвяне на ястието. Сварявам ги за около 5 минути, така остават леко рохки.В купа смесвам мисо пастата, соевия сос и Мирина, разбърквам до разтварянето на пастата и прехвърлям в торбичка с цип. Добавям обелените яйца и прибирам в хладилник за минимум 6 часа. Ако маринатата не покрива яйцата то размествайте ги така, че да бъдат от всички страни потопени в нея за някакви периоди, за да се овкусят равномерно яйцатаЗабележка: Може да използвате останалата марината, за да овкусите бульона.
- Накиснете гъбите шийтаке за 10 минути в топла вода. През това време нарежете на ситно лука и чесъна. В огнеопорна касерола сложете сусамовото олио и две супени лъжици от пилешкия бульон. Добавете настъргания джиндифил лука и чесъна и задушете за няколко минути. Добавете отцедените и нарязани гъби шийтаке, соевия сос, чилито, Мирина и мисо пастата, разбъркайте енергично и излейте останалия бульон. Намалете котлона до слаб и оставете да къкри за около 30 минути или докато течността се редуцира с 20 %.Забележка: винаги използвам само домашно приготвени бульони, това е категорично и неотменимо, и е част от борбата ми с коварно онкологично заболяване.
- В отделна тенджерка сварете едемаме. Аз намерих такова в шушулка, сварих и после я отстраних, защото е жилава и трудно смилаема. Ако намерите само ядка е прекрасен вариант, дори може да я сварите директно в бульона.
- Мариновайте пилешките пържоли за около час. След това запечете на фурна или тиган и нарежете на тънки резени.
- В отделна тенджерка кипнете 300 мл. вода и добавете нудълите. Те ще са готови за 5-6 минути.
- Сглобете рамена като в дълбока купа сложите 1/5 част от сварените нудъли. Добавете от бульона, сварено пиле, ядките едамаме, кимчи. Яйце, срязано на половина и поръсете със сусам.
Ще се радвам да споделите вашите впечатления. Ако сте опитали рецептата или имате някакви въпроси към мен, може да ме откриете в instagram или facebook. Ще се радвам да оставите коментар и в блога.