Пикантно чътни със сини сливи и чушки

Това пикантно чътни със сини сливи е много любима моя комбинация от сладко, солено и плодово кисело. Подправките добавят още аромати и балансират лютивостта на чушките. Почти всяка есен е част от бързите ми зимнини, защото се приготвя лесно и има безброй приложения. Обичам да приготвям това чътни със сини сливи с по-груба текстура и видими парченца, но като се замисля аз така харесвам и лютеницата. Няма нищо по-приятно в прохладните вечери от дъска с различни зрели сирена, препечен топъл хляб и към тях буркан с пикантното чътни. Допълнение към първите чаши червено вино за сезона.

Вижте още:

Видях преди години рецептата в книга на Найджъл Слейтър и реших да я изпробвам. Спомням си добре, че беше през 2015 и в двора на баба беше претъпкано с костилкови плодове и ми се искаше да експериментирам с нещо различно от типичния сливов мармалад. Прибрах се в София, разтворих книгите и почти веднага попаднах на рецептата за чътни със сини сливи на Слейър. Приех го като синхонизиране с вселената и реших да опитам. От тогава съм персонализирала тази рецепта. Добавих нар, премахнах доста подправки и вече си я правя по моя начин, така ни допада вкъщи. В следващите редове ще ви я споделя моята версия на чътни, но искам да ви припомня, че в готвенето е важно да експериментирате и персонализирате храната си, само така т ще ви бъде най-вкусна и полезна.

Какво е чътни?

Родината на ароматното чътни е Индия. То силно наподобява нашенските мармалади, но вкусът е много по-комплексен, а не просто сладък. Индийците комбинират плодове, зеленчуци и специфични пикантни подправки за направата му, така се получава голямо разнообразие във вкуса. Чътнито е гъст сос за намазване или топене, консистенцията му варира, но най-често наподобява тази на нашенските лютеница и мармалади. Преди да го сервират индийците обикновено го разбъркват с няколко лъжици кисело мляко и пресен кориандър или мента и го поднасят като добавка към повечето си ястия. Но приложението на чътното далеч не спира до тук, то може да бъде използвано и като сос за глазиране на меса, ако леко бъде разредено.

Макар и с произход Индия, днес чътнито е разпространено по цял свят благодарение най вече на Британската империя. В различни части на света има характерни вариации за чътни. В Южна Африка често включват кайсии, докато в британското чътни предпочитат ябълки. Индийските чътнита могат да бъдат направени от голямо разнообразие от съставки, включително кокос, мента, фъстъци, манго, тамаринд и смес от подправки. Днешното чътни със сини сливи също има азиатски корени, защото плодът е по-разпространен в тези територии.

В крайна сметка, чътнито за мен е по-светския братовчед на мармалада :).

Хитрини на вкуса за чътни със сини сливи:

Защо сливите са подходящ плод за направата на чътни? Сините сливите, с изключение на много малко сортове ( италанските сливи с обла форма), съдържат много пектин. Пектинът позволява сгъстяването и желирането им, а това е идеално за прогтвяне на мармалади и чътнита. Освен това естествено оцветяват чътнито ви в прекрасни цветове. Още един аргумент в полза на терзи плодве е че се приготвят доста бързо.

Добавянето на специфични подправки и чили чушки добавя тази нужна на всяко чътни острота при вкуса. Аз комбинирам звездовиден анасон, зелен кардамон, канела и свежо индрише, което подчертава естествената трапчивост на сливите. Индришето и сините сливи са позната комбинация в България и това не е случайно, защото полифенолите в разстението и плода на сливите се допълват. Отново подчертавам, че индришето се добавя в прясно зелено състояние, защото при изсушаване, то губи аромата си.

В моето пикантно чътни със сини сливи не добавям оцет, както е характерно за чътнитата, а използвам натурален сироп от нар. Той е достатъчно кисел, но запазва аромата на плода и не е остър, това омекотява лютивостта на ястието и засилва плодовите аромати. За по-смелите от вас, препоръчвам добавяне на 50 мл бренди при готвянето, да знам че е смела идея, но съм почти сигурна, че ще ми благодарите за това чътни със сини сливи.

рецепта за чътни със сини сливи
Pin me!
5 from 1 vote

Пикантно чътни със сини сливи и чушки

Да, знам, че е смело твърдение, но тази рецепта за чътни със сини сливи с интензивен вкус ми е една от любимите през есента и спокойно може да ви пристрасти.
Подготовка5 minutes
Готвене20 minutes

Какво ни трябва

  • 350 гр сини сливи сладък сорта
  • 2 бр червени чушки почистени и ситно нарязани
  • 2 бр чили чушки почистени и ситно нарязани
  • 2 бр глави лилав лук
  • 150 мл сироп от нар ( без добавени подсладители)
  • 3 с.л. масло Гхи
  • 2 бр. звездовиден анасон
  • 1 бр зелен кардамон
  • 1/4 ч.л. канела
  • 5-10 бр пресни листа индрише
  • 50 мл бренди ( опционално)
  • ако не ви е достатъчно сладко, добавете след приготвянето тръстикова меласа

Как да приготвим

  • Нарежете на дребно лука и го задушете в маслото. След като леко се карамелизира, добавете към него сиропа от нар и брендито.
  • Почистете и нарежете на ситно чушките и сините сливи. Добавете ги при лука, прибавете подправките ( аз ги слагам в тензухена торбичка, така после ги отстранявам по-лесно). Намалете котлона до средна степен и бъркайте от време на време.
  • Извадете подправките. Махнете от котолона и при желание пасирайте. Аз харесвам по-едрата и отчетлива текстура на съставките и затова оставям така.
  • Забележка: Ако сливите не са били достатъчно сладки и чътнито е твърде кисело за вкуса ви, добавете 1 с.л. тръстикова меласа към него и разбъркайте добре.
  • Насипете в малки буркани и дръжте в хладилника след като се охлади. Така сладкото издържа около 2 седмици без проблем. При желание може да стелизирате бурканите във вряща вода за около 15 минути. Така ще имате от чътнито през цялата зима.
Вид ястие: Appetizer, сосове и дипове
Тип кухня: Indian
Keyword: зимнина, люти чушки, пикантно, с лук, сини сливи, сос от нар, чътни

Ще се радвам да споделите вашите впечатления. Ако сте опитали рецептата или имате някакви въпроси към мен, може да ме откриете в instagram или facebook. Ще се радвам, да оставите коментар и в блога.