“Топи се като круша в устата” е най-честата асоциация за нещо сочно, сладко, с маслена текстура и галещ небцето аромат. Крушите са вкуса на есента.
Испанаците пък казват -¡Esto es la pera! – за някое приятно изживяване или ситуация и това не е случайно, не мислите ли. В много литературни шедьоври женските тела е асоциирани с крушата, защото това е празненство за сетивата и дар от боговете. Дори в Европа преди да навлезе тютюнът са пушили основно листа от круша.
История и произход на крушите:
Трудна за отглеждане тя е била предизвикателството, пред което са се изправили още древните в Азия. Водени от желанието си да я култивират. Слава Богу, човечеството не се е отказало от облагородяването й, за да може в днешни времена да съществуват над 3700 сорта круши, с които всяка есен да пълним трапезата си.
Дървото е един от първенците по дълголетие сред плодните дръвчета и е от семейство розоцветни, подобно на дюлята и ябълката. За тяхна родина се смята югоизточна Азия. Днес основни производители на круши са Италия, САЩ, Китай и Турция. Най- популярните сортове, известни у нас са: Вилямова масловка, Добра луиза, Попска, Клапов любимец и Жифардова масловка.
Крушите са в сезона си от края на август до края на октомври. Различните ѝ сортове носят цветовете на есента. Съществуват дребни и бледи, но много сочни круши, зеленикави със зърнеста текстура и едри, червеникави круши.
Една любопитна подробност е че за разлика от другите плодове, крушите узряват отвътре навън.
Крушите в полза на здравето:
Асоциация за нещо греховно вкусно е този плод, но наред с това има своите хранителни и лечебни достаойнства. Разгледах множество медицински изследвания, свързани с ползите за здравето от консумацията на круши. Ето и по-любопитните от тях:
Крушите са сладък, мек плод, който има влакнест център. Богати са на диетични фибри, растителни съединения, фитонутриенти и антиоксиданти.

Помага редуцирането на възпалителни процеси:
Природата е един съвършен организъм и нищо в нея не е случайно. Есента е времето, когато възпалителните процеси се обострят, а крушите са богати на флавоноиди и антиоксидантни компоненти, минимизиращи тези процеси. В проучване, публикувано в The American Journal of Clinical Nutrition, е установено, че витамин С и витамин А, открити в крушите, са от полза за повишаване на имунитета. Крушите са богат източник на витамин С и К, както и на минерали, които действат като чудесен антиоксидант.
Помощник при стомашни проблеми:
Крушата е и отлична комбинация от целулоза, пектин, бактерицидни вещества и ферменти и това я прави незаменим “чистач” на храносмилателната система. Крушата е един от плодовете с високо съдържание на фибри. Например само една средно голяма круша осигурява 6 гр. разтворими фибри, което е около 24% от дневния препоръчителен прием за жени под 50-годишна възраст. Приема на достатъчно фибри намалява риска от сърдечни заболявания и сваля нивата на лошия холестерол.
Слабителният им ефект идва от високото съдържание на фибри и фруктоза. Фруктозата е естествена захар, която се среща в повечето плодове. В крушите тя е съчетана с голямо количество вода, което подпога слабителния ефект.
Помага и при зарастване на ранички на чревната лигавица и въздейства благоприятно върху жлъчния мехур.
Помощник при проблеми в пикочо половата система:
В почти всички сортове на този плод има високи количества Калий и Арбутин ( гликозид с антисептични свойства, съдържа се още в мечото грозде и боровинките), което прави този плод незаменим помощник в борбата с болестите на пикочо половата система .
Както всеки плод, крушите съдържат богат набор на витамини С, В1, В2, В6, но интересното при този плод е високото съдържание на витамин В9 (фолиева киселина), по съдържание на В9 тя минава, сините сливи, ябълките, дори касисът, което я прави силно подходяща за бременни и кърмещи.
Помага за доброто здаве на кожата и косата:
Крушите съдържат добри количества витамин А, които могат да ви помогнат да поддържате кожата и косата си здрави. Високото съдържание на витамин Ц и К, както и лутеин и минерали, подпомага антиоксидирането на организма и това предпазва и кожата от преждевременно стареене.
В народната медицина крушите са описани най-вече като диуретично, кръвосъсирващо и антисептично средство, а семките от круша са използвани против кашлица.
С какво се съчетават добре крушите?
На първо място в този блог обаче остават вкусовите достаойнства на този есенен подарък. Нежната сладост на крушите допълва добре широка гама от храни. Ето и по-популярните комбинации:
Пчелен мед
Крушите имат сложна флорарна сладост по-близка до пчелния мед, отколкото до захарта. Крушите от сортове с по-твърда и зърнестта текстура, които запазват формата си при запичане, са идеални в комбинация с пчелен мед. Леката киселнинност на крушите по-силно подчертава силната сладост на меда. Ароматните круши и пчелния мед са в основата и на не молко десерти.
Ядки
Сочните зрели круши имат афинитет към ядки от всякакъв вид. Меките и кремообразни сортове добре партнират с пекан, орехи, бадеми и лешници. Натрошенете на едро микс от тези ядки и ги разпръснете върху салати или десерти с круша. Чудесна комбинация са и ядковите брашна за направа на различни печива с круши. Опитайте в тарти, мъфини, а защо не и тази торта.
За да не добавям отделна категория, тук ще вмъкна че крушите са чудесни и в комбинация със сушени плодове като вишни, стафиди, боворинки и дори кайсии.
Сирена
Крушите се съчетават изключително добре с отлежали сирена. Аз харесвам комбинацията на круши с кремообразни, меки, дъхави сирена с лек пикантен завършек.Такива например са синьото сирене и пекорино романо и пр. Помислете също и за бри или горгондзола, при приготвянето на плато с плодове сирена и ядки, но всяко сирене ще свърши работа. Препечете селски хляб, размажете малко от това сирене и добавете резен круша. Просто лесно и изключително хармонично като вкусове.
Чудесна идея с е да сложите в кошницата за пикник сорт твърди круши и кутия бри, гарнирайте с охладено бяло вино.
Алкохол
Естествената хрупкавост и сладост на круша я изпраща направо на територията на бялото вино, но това не означава, че няма добри попадения и с червените вина. Особено при гарниране на богати, тежки меса.
Но крушите се окткорояват с фин вкус, богат аромат и интензивна сочност. Това ги прави прекрасни партньори на миксолозите в множество коктейли. Тук възможностите са безкрайни, ако все пак пробвате комбинацията в домашни условия, то заложете на бърбън, водка или бял ром.
Подправки
Крушите се съчетават изключително добре с всякакви подправки за печене – карамфил, индийско орехче, канела, джинджифил, бахар, звздовиден анасон.
Много круши излъчват фин парфюм, който може да напомня ванилов мускус, което може би е причината да е един от най-добрите вкусове за сдвояване с круши да е ванилията.
Много добре се комбинира със канела, джинджифил (пресен и сух), кардамон, лимон, а от зелените билки – маточина, лимонова мащерка и индрише

Меса
Червените и мазни меса са перфектен партнор на крушите. Запечете ги в гарнитурата или подправете грилованите меса с чътни от круши и в двата случая ще обогатите есенната си трапеза. Печените круши обвити в прошуто и гарнирани с лимонова мащерка са лесни и атрактивни, а и толкова сезонни.
Какао, Шоколад и Карамел
И все пак крушите си остават плод, който асоциираме по-скоро със сладки десерти и печива. Горчивия и силен аромат на какао и шокалад, партнира добре на медената круша. Съчетайте ги в кексове, тарти или пайове, или пък направете сос от карамел и шоколад и добавете богато пуширани круши.
Оставете крушите като звездна съставка в рецептата или пък ги комбинирайте с други сезонни плодове. Експериментирайте и яжте, доколкото е възможно сезонно и локално.