Подобно на тажините и гювечите носят името от съда, в който се приготвят. Това е огнеупорен глинен съд с похлупак, в който хранта се готви бавно и на умерена температура и прави съдържанието вътре божествено вкусно. Днешната ми рецепта за гювеч със свинско и зеленчуци е типична за целите Балкани и ще зарадва почитателите на традиционните ястия.
Вижте още:
Под наименованието гювеч може да срещнем за десетки рецепти. Днес аз ще представя любимия на моето семейство гювеч със свински гърди. Избрала съм това месо, защото в него има кости и месото е от тази част на животното с повече мазнина. Това прави ястието по-вкусно. Не добавям друга мазнина в гювеча, само тази от месото. Може да сложите различни зеленчуци спрямо сезона, но аз имам класическа комбинация – лук, картофи, моркови и грах.
В нас гювеч със свинско и зеленчуци се готви почти изцяло в по-студените месеци на годината. Защото фурната грее около 2 часа, в най-добрия случай и не си представям как това се случва при температура 25 и нагоре градуса. Типични патртньори на свинското са картофите, морковите, целината и граха. В типичните рецепти се слага бамя, аз не я добавям не ми допада в гювеч. Донякъде го отдавам и на това, че замразената бамя, която намирам е едра и прекалено груба.

Посочвам два варианта за приготвянето му. Първият е по-бърз, а втория е по-вкусен, но отнема много време. Все пак, ако искате да се насладите на приказния традиционен вкус на бавно готвения гювеч планирайте приготвянето му да започне от предната вечер и на следващта сутрин ще имате готово ястие.
Рецепта
Лесен гювеч със свинско месо и зеленчуци
Какво ни трябва
- 700 гр. свински гърди ( помолете в месарницата да ви ги насекат за готвене)
- 800 гр картофи ( 6 средно фолеми картофа)
- 3 бр. моркови
- 2 бр. глави лук ( средно големи)
- 5 бр. скилидки чесън
- 300 гр. замразен грах
- 2 бр. чушки ( за поече красота и богат вкус подберете една зелена и една червена чушка)
- 50 гр. целина
- 300 мл. зеленчуков бульон ( пробвала съм и с вода, също става много вкусно)
- 2 бр обелени домати ( може да замените с консервирани белени домати)
- 2 с.л. гъсто доматено пюре
- 2 бр. дафинови листа
- 5-6 бр. зърна бахар
- 10 бр. зърна черен пипер
- 2 ч.л. морска сол
- 1 ч.л. пушен червен пипер
- 1- 2 стръка прясна мащерка
Как да приготвим
- Нарежете на дребни кубчета лука и целината. Останалите зеленчуци нарежете на едро. Месото нарежете на едри парчета.
- Сложете всички продукти в глинения гювеч, с изключение за замразения грах. Разбъркайте ги заедно с подправките и долейте бульона. Захлупете и оставете на 180 градуса след 40 минути добавете и граха и разбъркайте.
- Намалете градусите на 150 градуса и печете за още за около час. След това махнете капака и запечете за още 20 минути;
Бавен но по-вкусен вариант:
- След като сложите всички продукти в гювеча, запечатайте го със сурово тесто ( 2с.л. брашно с 1 с.л. хладка вода). Сложете гювеча на 180 градуса, докато заври, след това намалете фурната на 70 градуса и оставете за 8 часа. По този начин ястието става крехко и наистина много вкусно, но не винаги има време за този му вариант.
Ще се радвам да споделите вашите впечатления. Ако сте опитали рецептата или имате някакви въпроси към мен, може да ме откриете в instagram или facebook. Ще се радвам, да оставите коментар и в блога.