Картофена фокача с чери домати и маслини е моето малко удоволствие, което ме връща назад в нашето италианско приключение. Пестеливата кухня на южна Италия е родила кулинарни шедьоври като фокачата. Това е плосък хляб, изпечен направо върху затихващата жарава, лесен за приготвяне, с достъпни продукти, а толкова вкусен. Обичам кулинарната ловкост на италианците, готови да създадат кулинарно съвършенство с такава непринуденост.
Толкова популярен е този лесен за приготвяне хляб, че е причината за създаването на филма “Фокача блус”. Филмът е по действителен случай от градчето Алтамура и разказва историята, която кара Mc Donalds да затворят заведението си в този град. Режисьорът Нико Чиразола, придава тази неподражаема, италианска атмосфера и филмът му ми беше компания, докато приготвях днешната картофена фокача с чери домати и маслини.
ВИЖТЕ ОЩЕ:
Хитрини на вкуса:
Най-важното условие за една фокача е че тя не трябва да бъде плътна или тежка. Трябва да е въздушна и с твърда хрупкава коричка. За да постигнете това трябва да знаете, че фокачата е хляб, в който се влагат повече дрожди ( мая, или малцов квас). Второ важно условие е времето за втасване – сумарно то е около 2,30 часа, при стайна температура над 25 градуса.
За направата на моята картофена фокача използвах брашно от твърда пшеница и пюре от картофи с високо съдържание на скорбяла ( този тип картофи при варене се разпадат по-бързо и лесно). Това направи хляба с по-ефирна текстура, но нямаше толкова много от “шуплите” и обема, така желани в приготвянето на фокача.

Преди да изпечете този хляб, има няколко условия, които ще ви гарантират безотказен успех при приготвянето на всяка фокача.
- Щедро намажете дъното на тавата, в която ще печете фокачата с качествен зехтин. Това ви гарантира хрупкава коричка и подобрява вкуса.
- С ръце, разпределете веднъж втасалото тесто върху цялата тава, покрийте го с фолио и оставете да втаса за минимум още 60 минути. Това гарантира въздушната текстура на фокачата.
- Използвайте върховете на пръстите си, за да направите дълбоки “кладенчета” в тестото, като внимавате да не пробиете тестото. Освен естетическа, тези трапчинки имат и технологична функция, през тях зехтинът се усвоява по-лесно, а все пак фокачата е известна като хляба на зехтина.
- Важно е каква сол ще използвате при приготвянето на фокачата. Избягвайте трапезна сол, защото това е сол създадена изцяло по-химичен път и освен, че силно ще свали качеството на вкуса, то ще направи структурата лепкава и с лек горчив привкус. Като цяло, съвета ми за този тип сол е да я избягвате изобщо в храненето си.
Пишете ми ако искате да напиша отделен пост в блога за солта, различните видове сол и плюсовете и минусите им.
Рецепта
Картофена фокача с чери домати и маслини
Какво ни трябва
- 400 гр. сварени картофи ( с високо съдържание на скорбяла)
- 400 гр. брашно от твърда пшеница ( може да заместите с брашно от еднозърнест лимец)
- 1 кубче мая за хляб
- 1 с.л. малцов квас ( опционално)
- 1/2 с.л. мед
- 300 мл хладка вода
- 1 ч.л. морска сол и още щипка за поръсване на фокачата преди да се запече
- 4-5 бр. чери домати
- 5-6 бр. дребни маслини
- 1 ч.л мащерка
- 6 с.л качествен зехтин
Как да приготвим
- На дъното на топла купа, сложете 1 супена лъжица брашно, натрошете с пръсти кубчето мая, добавете пчелния мед и малцовия квас, залейте с 100 мл топла ( не гореща) вода. Оставете на топло, докато сместта започне да се пени и удвои обема си.
- С помощта на кухненско ренде, настържете на дребно картофите
- В купа за месене пресейте брашното, към него добавете настърганите картофи и ги размесете внимателно с пръсти. Оформете кладенче и в него сложете три супени лъжици зехтин, сол и шупналата мая. Замесете меко тесто. Ако тестото ви е твърде лепкаво, добавете още малко брашно, но внимавайте да не стане много твърдо. Намаслете го и го оставете за час и половина да втасва и удвои обема си.
- В правоъгълна, тава със страна 26 см сложете 2 с.л. зехтин и го разпределете добре по цялата и повърхност на тавата. С помощта на ръцете си, отгоре разстелете тестото във формата на тавата, покрийте с фолио и оставете да втасва за още час.
- Махнете фолиото и с пръсти притиснете тестото, за да оформите дълбоки ямки, като внимавате да не разкъсате тестото. Полейте със зехтин и разпределете чери доматите и маслините. Поръсете с щипка морска сол.
- Печете за 20 минути на загрята на 200 градуса фурна или до образуването на хрупкава розова коричка. Косумирайте този ароматен и хрупкав хляб още докато е топъл.
Ще се радвам да споделите вашите впечатления. Ако сте опитали рецептата или имате някакви въпроси към мен, може да ме откриете в instagram или facebook. Ще се радвам, да оставите коментар и в блога.