Лесен за приготвяне и много вкусен, хумусът е хит сред веганите, а и сред хората обичащи разядки. Абе май всички освен татко го обичат :). Аз също го обичам, но класическата му версия се е поизчерпала в моето меню и съм експериментирала доста по темата. Сега са коледните пости и често ми пишете с молба за такива рецепти, та реших да споделя няколко идеи за бързи хумус варианти. Този хумус с печена тиква е първия от серията.
Вижте още:
Този мек, кремообразен тиквен хумус е вкусния и здравословен начин да приветстваме есенния сезон. Сервирайте го с плоски хлебчета, препечени филии, крекери или парченца моркови.
Ако сте лакоми, като мен го яжте с лъжицата пред хладилника, когато отслабвате вечер тайно в тъмното 🙂
Основни съставки в хумус с печена тиква:
Хумусът дължи славата си на лесния и бърз начин на приготвяне с малко на брой съставки. Като махнем подправките този тиквен хумус съдържа 6 съставки.

- Пюре от печена тиква. Може да го приготвите до няколко дни предварително. Просто почистете тиквата от семките посолете я, овкусете я с канела, карамфил и кимион, и оставете фурната да свърши своето. Аз понякога добавям малка лъжица масло за разкош, но това съвсем не е задължително. След като тиквата е готова, отстрането кората и пасирайте вътрешността ѝ.
- Нахут. По-умелите домакини си варят нахут вкъщи, но това е процес, който отнема доста време. Аз в повечето пъти купувам сварен готов нахут в буркани и ползвам него. И двата варианта си имат плюсове и минуси, вие преценете подходящия за вас.
- Сусамов тахан. Чувствайте се свободни да подберете този, който ви допада най-много. Аз избирам тахан от белен сусам, но ако искате да добавите повече фибри изберете от небелен сусам, или търсите по-наситен цвят, то добавете печен сусам. Ако нямате тахан вкъщи, смело може да добавите и 3 супени лъжици препечени на тиган сусамови семена. В този случай ги пастирайте отделно в мелничка или кухненски робот.
- Лук. Аз обожавам лютата сладост на лука във всеки хумус и го добавям, но спокойно може да добавите пикатност и само с чесън. В дните, когато някой в нас е с вирус или сме били на студено, увеличавам количеството чесън 🙂
- Лимонов сок. Нека е прясно изцеден. Престоял или пък лимонова киселна наистина променят вкуса на хумуса.
- Подправки: Тук ползвам стандартната комбинация от подправки за хумус ( морска сол, кимион, канела, червен пипер и карамфил), но добавям и индийско орехче. Индийското орехче е перфектна подправка за солени рецепти с печена тиква.
Рецепта за хумус с печена тиква
Хумус с печена тиква
Какво ни трябва
- 200 гр. пюре от печена тиква
- 200 гр. сварен нахут ( ако използвате от консерва, то добавете малко от течността, в която е консервиран)
- 2 с.л. сусамов тахан
- 1 бр. средно голяма глава лук
- 2 бр скилидки чесън
- 3 с.л. пресен лимонов сок
- 2 с.л. вода
Подправки за хумис с печена тиква:
- 1 ч.л. моркса сол
- 1 ч.л кимион
- 1/2 ч.л канела
- 1 розичка карамфил
- 1/2 ч.л. червен пипер ( може да го замените с кайенски пипер)
- 1/2 ч.л. индийско орехче ( прясно настъргано)
За топинг:
- 1 с.л. зехтин
- 1/2 с.л. сос от нар
- 5-10 бр. зрънца нар
- 5-10 бр. тиквени семки
Как да приготвим
- Печете тиквата с кората и я овкусете със сол, кимион и канела. Пюрирайте вътрешността ѝ или направо я сложете при другите съставки, като предварително сте отстранили кората ѝ.
- Стрийте подправките в хаванче до прахообразност. Нарежете лука на ситни кубчета.
- Сложете всички съставки в дълбока купа и пасирайте до кремообразна, хомегенна смес. Преди да сервирате сложете предпочитания от вас топинг
Ще се радвам да споделите вашите впечатления. Ако сте опитали рецептата или имате някакви въпроси към мен, може да ме откриете в instagram или facebook. Ще се радвам, да оставите коментар и в блога.