Още едно предложение от близкоизточната кухня ще ви представя днес, но приготвено по нетрадиционен начин – фалафели. Както повечето от нас знаем фалафелите са пържени вегетариански кюфтенца от нахут. Може да ги открием във всяка дюнерджийница и са сравнително добра алтернатива от щандовете за бързо хранене. В днешното ми предложение аз ви предлагам да ги направите домашни на грила на фурната. Стават също толкова хрупкави и вкусни, но са без мазнина и далеч по-здравословни.
Вижте още:
Какво е фалафел?
Традиционният фалафел се прави от смлян нахут и/или фава и суха блака, билки и подправки. След това сместа се оформя на топчета или пирамиди и се запържва или запича във фурната, за да стане хрупкава отвън и мека отвътре. Фалафелите са чудесен вегетариански източник на протеин за хора, които са изключили месото от диетата си. Смята се, че произхода им е днешен Египет, но са разпространени из целия Близък изток.
Пет причини да се влюбите в тази здравословна рецепта за фалафели:
- Те се пекат, така че съдържат значително по-малко мазнини от пържените фалафел. И къщата ви няма да мирише на пържена храна дни наред. Печеливша комбинация в минимум две посоки!
- След като сте накиснали достатъчно нахута, всичко останало в рецептат става бързо и реално при добро планиране може да имате вкусни домашни фалафели за нула време.
- Пълни с растителна сила и протеини от нахута, които ще ви оставят да се чувствате сити и доволни за дълго време.
- Може да ги подправите точно по свой вкус и да регулирате солеността и хрупкавостта им.
- Сместта им може да престои до няколко дни в хладилник и може да я приготвите предварително, а в деня в който ви трябват само да оформите фалафелите и да ги изпечете. Така може да имате топли фалафели за вашето прарти с минимум услия.
- Без глутен и веган опция за всички, които търсят този тип хранене.
Хитрини на вкуса:
Това са вегетрариански кюфтета направени от малко на брой и лесни съставки. Като при повечето прости храни тук от съществено значение са качествените съставки. Не правете компромиси с подправките. За направата на наистина хрупкави отвън и сочни отвътре фалафели на фурна, има няколко важни трика, които ако следваме си гарантираме безупрчен резултат:
- Ползвайте сух нахут. Накиснете го за минимум 12 часа и имайте предвид, че сухия нахут утроява обема си, така че накиснете го в по-голям съд и с повече вода.
- Използвайте пресен кориандър и магданоз за по-добър вкус.
- Всички съставки пасирайте на режим пулсация, нека сместа наподобява трохи, а не е кремообразна.
- Добавяйте сода за хляб към сместа. Разбъркайте, за да стане сместа равномерна, покрйте и оставете за 10 минути хладилник. Едва тогава оформете отделните фалафели и ги намажете или напръскайте с мазнина. Ползвам олио от авокадо, защото е по-устойчива на топлинна обработка мазнина.
- Печете над решетка, върху която сте поставили хартия за печене и ако фурната ви го позволява с обдухване.
Чудесно вървят с мухамара или сос тахини, както и в пита сандвич или салата.
Рецепта
Фалафели на фурна
Какво ни трябва
- 2½ ч.ч сушен нахут ( накиснат предварително във вода за 12 часа)
- 1 ч.ч сварена и добре отцедена фава
- 1 бр лук ( подберете по-едра глава)
- 3 бр. скилидки чесън
- 3 с.л. брашно от нахут
- 1 с.л. сусамови семена
- 2 ч.л. прясно смлян кимион
- 1 ч.л. пресно смлени зърна кориандър
- ⅓ ч.л. канела
- 1/2 връзка пресен кориандър
- 1/2 с.л. пресен лимонов сок
- 1 ч.л. сода бикарбонат
- сол на вкус
- 2 с.л. олио от авокадо/зехтин за намзване
Как да приготвим
- Изплакнете и отцедете добре варивата и ги поставяте в кухненски робот
- Нарежете на едро лука, чесъна и билките. Стрийте в хаванче сухите подправки. Добавете всички тези съставки в кухненския робот и пасирайте с пулсация, докато сместа заприлиа на едри трохи.
- Прехвърлете в купа и добавете содата и лимоновия сок. Покрийте в купата и оставете във фризера за 10 минути.
- Оформете фалафелите и с помощта на кухненска четка ги намажете леко с мазина от всички страни. Разпределете върху решетка или тава за печене, върху която сте поставили хартия за печене. Печете за 25-30 минути на 180 градуса с обдухване.
Ще се радвам да споделите вашите впечатления. Ако сте опитали рецептата или имате някакви въпроси към мен, може да ме откриете в instagram или facebook. Ще се радвам, да оставите коментар и в блога.