В постна всеки от домашните обича баница, пък ако е дърпана постна баница с лапад още по-добре 🙂
Приготвянето на баница в нашия бит и култура сякаш е свързано с някава празничност. Баницата не е ядене за всеки ден или поне не е била така до масовото навлизане на готовите кори за баница. След това се превръща в обичайната тестяна закуска. Дърпаната и то вита баница, все още сякаш си остава запазена територия за по-опитните кулинари. Общото мнение е, че тя изисква повече сръчност при работата с тесто. Това не е съвсем така, днес с тази дърпана постна баница с лапад, праз и орехи ще ви покажа, че в готвенето най-важно е желанието. Е и опитът помага, но желанието е водещото.
Вижте още:
Правенето на дърпана и точена баница е изкуство, което трябва да се усвои, ако имаш претенцията за добър кулинар.
Повече за продуктите:
Тук пак ще намеся съвременното плашило глутена – без него няма как да направите дърпана вита баница. На тези протеинови връзки дължим еластичността на тестото. Те не са нещо лошо, освен ако не сте от онези 4% хора по света, които старадат от целиакия, то консумацията му не е вредна. Много по-големи здравословни проблеми създават изкустевено добавените избелващите вещества, подобрители и стабилизаторите. Те имат за цел да направят търговския продукт по-продаваем. Подуватнето от тестени изделия и пълнеенето от тесто, съдържащо глутен, най-вероятно се дължи на некачественото брашно, добавките в него, както и на изкуствено предизвиканата бърза ферментация. Та да, инвестирайте в качествено високогллутново брашно, за да си гарантирате очаквано добър краен резултат при дърпането на баница.
Лападът или както баба го наричаше лопуш, е едно от първите ядливи тревисти растения, на които се радваме през пролетта. Той е една хранителна бомба от витамини, минерали и белтъчини. Вегетарианците го консумират често заради високото му съдържание на белтъчини и желязо. Той е непретенциозен в отглеждането си и широко разпространен, може би и това е причината в традиционната ни кухня да има множество рецепти с него. От салати и супи до сарми и баници. В днешната дърпана постна баница с лапад, праз и орехи той е главния герой.
В плънката добавям орехи за повече хрупкавост в текстурата на баницата, а и те са класическа добавка към постни ястия със зелении.
Дърпана постна баница с лапад, праз и орехи
Какво ни трябва
За тестото:
- 400 гр. бяло брашно тип 450 ( аз ползвам италианско tipo 00)
- 150 мл. хладка вода
- 1 с.л. оцет
- 1½ с.л. олио
- 1 ч.л. сол
За плънката:
- 500 гр. лапад ( може да се замени и със спанак)
- 2 бр. праз лук
- 100 гр. орехови ядки
- 1 с.л. пречистено масло Гхи
За омазняване на корите:
- 3 с.л. олио
Как да приготвим
- Пресейте брашното и оформете кладенче в него. В хладката вода, разтворете оцета и солта и излейте в оформеното кладенче, добавете олиото. Замесете тестото, намажете го с мазнина и оставете да престои за около 20 минути.Забележка: Може да съхраните тестото в хладилник до 2 дни.Твърдостта на тестото трябва да е като меката част на ухото ви. Така ме учеше баба.
- Разделете тестото на 8 равни части, с остър нож и ги оформете на топки.
- За плънката, почистете добре лапада и го подсушете. Нарежете го на дребно. Същото направете и с паза. В огнеопорна касерола, сложете маслото да се загрее и сложете нарязаните зелнчуци, за да се задушат.
- Нареже на едро ореховите ядки.
- Аз дърпам тестото си на кухненския плот и това не позволява да раздърпам големи кори. Ако го правите на маса и над памучна, гладка кърпа, то ще може да направите по-големи кори. Намазнявам добре всяка топка тесто и го разточвам леко с точилка. Това ми помага после при раздърпването на кората. Дърпам краищата на тестото до толкова фино, колкото позволява кората без да започне да се разкъсва.
- Разределете равномерно от зеленчуковата плънка, така че да има за всяка отделна кора. Сложете и част от орехите. Завийте на стегнато руло и после на охлюв и сложете в предварително намазнена тава. По същия начин постъпете и с останалите топки тесто. След като ги оформите на руло, ги завивайте в спирала около предходните части на баницата.
- Печете за 35 минути на 190 градуса. Готовата баница може да покриете с кърпа и да оставите за 20 минути да се охлади, и след това да сервирате. Ако искате коричката да остане хрупкава не покривайте с кърпа.
Ще се радвам да споделите вашите впечатления. Ако сте опитали рецептата или имате някакви въпроси към мен, може да ме откриете в instagram или facebook. Ще се радвам, да оставите коментар и в блога.