Как да приготвите вкусна делнична вечеря, ако половината семейство пости – отговора е в тази проста рецепта за броколи с тофу в сос Терияки. Искам да бъда пределно честна с вас, това не е класическата рецепта на терияки, но ще обясня кое наложи тези модификации в текста по-долу.
Едно от предимствата на кулинарния блогър, че е с добре зареден килер с продукти, защото никога не знам кога и какво ще ми се прияде, а и най-важното, не спирам да експериментирам. Колкото и да обичам да готвя, има дни, в които не искам да прекарвам дълго време в кухнята. Тази рецепта е точно за такива дни. Обичам броколи, а и покрай пречистването на черния дроб, което си правя всяка пролет и есен ги консумирам с приоритет.
Вижте още:
Забавящият момент в тази рецепта е предварителната обработка на тофуто, но веднага искам да уточня, че дори и да не го “изцедите”, рецептата ще се получи отново. Просто мариновайте за 20 минути. Е да, така ще се усеща повече аромата на ферментиралата соя, но пък ще може да приготвите това ястие далеч по-спонтанно.
Хитрини на вкуса:
Класически терияки сос се приготвя със соев сос, мирин (сладко оризово вино), саке и захар. Във версията за броколи с тофу в сос Терияки, захарта е заменена с желе от дюли. То много хармонично ароматизира соса с лек плодов привкус. Желето от дюли не е случайно тук. Подобно на темпурата, португалците са занесли и разпространили в Япония и своето мембрио ( сладко от дюли). Другата причина е, че дюлите имат желиращ елемент и правят соса по-бързо с консистенция на лепкава глазура.
Добавих, характерната за китайската кухня подправка “Пет аромата“, защото силният й аромат придава повече характер на тофуто и добре хармонира с леката горчивина на броколите. Тях предпочитам да не сготвям напълно харесва ми контраста в текстурите, а и така са една идея по-полезни. Ако не може да намерите тази подправка, то може да я направите сами като смесите, звездовиден анасон, виетнамска канела, семена от резене, кориандър и дълъг пипер.
Леката лютивост идва от суровия лук, който използвам като добавка в рецептата за броколи с тофу в сос Терияки.
Фъстъченото олио придава много специфичен вкус, не е много разпространено в нашата магазинна мрежа. Аз го намирам в био маркет Балев и китайския магазин на ул. Пиротска в София. В случай, че не може да го намерите го заменете със сусамово, или в краен случай с рапично, но това ще промени вкуса на ястието.
За повече ядков привкус, запечете на сух тиган семената сусам това ще отвори ароматите им.

Рецепта
Бърза, веган рецепта за броколи с тофу в сос Терияки.
Какво ни трябва
- 450 гр. розички от броколи ( с дръжките може да приготвите крем супа или зеленчуков булон)
- 200 гр. тофу изберете по твърд вид
- 1 бр. глава червен лук ( става дума за този лилавия ;))
- 100 мл. фъстъчено олио
- 1 ч.л. сусамово семе
за соса:
- 6 с.л. светъл соев сос
- 2 с.л. оризово вино
- 1 бр. скилидка чесън
- 2 см. корен от пресен джинджифил ( размер колкото половин палец)
- 1 с.л. желе от дюли мембрио
- 1 ч.л. подправка "Пет аромата" ( съдържа: звездовиден анасон, дълъг пипер, виетнамска канела, семена от резене и черен кардамон)
Как да приготвим
- Увийте в кухненска хартия цялото парче тофу и го притиснете с нещо тежко. Аз използвам широка, правоъгълна чиния, върху която поставям няколко дебели книги. Това спомага за премахване на излишната течност от тофуто. По този начин после то може да усвои по-голяма част от маринатата и има по-наситен терияки вкус. Оставете така тофуто минимум час;
- В купа, сложете всички съставки за соса без желето от дюли. С помощта на преса за чесън или с ножа, пасирайте скилидките чесън на паста и също го добавете към соса. Разбъркайте добре сместа;
- Нарежете тофуто на кубчета със страна 2-3 см и ги сложете в купата с марината. Оставете за 15-30 минути. Забележка: Не се притеснявайте да оставите парчетата за по-дълго в соса, така вкусът им ще стане по-наситен. Аз съм оставяла тофуто в марината за една нощ в хладилника. Имайте пред вид, че по този начин цветът му се променя към кафяв, защото поема от цветовете на соевия сос.
- Накъсайте розичките на броколите на дребно и ги измийте в гевгир под течаща вода. Нарежете лукът на тънки колелца;
- В дълбок, нагорещен тиган, излейте фъстъченото олио и бързо след това добавете тофуто заедно с маринатата. Много е важно да не допускате фъстъченото олио да запуши, а неговата точка на кипене е много по-ниска от на повечето растителни мазнини, затова работете бързо. Добавете желето от дюли, бъркайте енергично, докато и то се разтвори и се получи гъст, лепкав сос;
- Махнете тофуто от тигана, заедно със соса. В същия тиган, без да го миете, сложете розичките броколи и 80 мл вода, покрийте тигана с капак и оставете за 7-8 минути. Броколите трябва да останат леко хрупкави;
- Сервирайте като в купи разпределите броколите, малко от нарязания на тънки колелца лук и тофу заедно със соса. Поръсете със сусамово семе;
Ще се радвам да споделите вашите впечатления. Ако сте опитали рецептата или имате някакви въпроси към мен, може да ме откриете в instagram или facebook. Ще се радвам, да оставите коментар и в блога.