Бабагануш е разядка, характерна за Близкия Изток. Арабите много силно почитат таханите, а в комбинация с патладжан тази разядка е страхотна. Приготвих Бабагануш за баба ми ( хахах как звучи само), когато трябваше да и обясня какво е ѝ предствих бабагануш като арабски вариант на кьопоолу. Тя се усмихна и каза, ами то и кьопоолуто е арабско, бабе 🙂 Та да, забавната история с бабагануш и баба Стоянка, винаги ми изниква, докато приготвям тази рецепта.
Вижте още:
В нас всякакви мусове и кремообразни разядки са на почит, така че ги приготвям относително често. Разбира се не толкова, колкото хумуса, но пък ефекта ѝ сред домашните е почти същия. От арабски “baba” се превежда като баща а “ghanoush” има повече от едно значение, но в конкретиката е да поглезя, да флиртувам. Нещо като разглезен стар татко е превода на това предястие с тахан, лимон и кимион.
За да приготвите наистина вкусен и автентичен бабагануш е добре да изпечете патладжаните върху въглища. Така те ще добият наситено опушен аромат, който ще придаде неповторимия вкус на ястието. При първа възможност и аз самата го приготвям така, но ястието става вкусно и с изпечени във фурната патладжани.
Ястието е популярно в почти всички страни в Близкия Изток и има различни вариации, а преселниците са го отнесли дори и в Америка. Една от най-странните вариации, в които съм го срещала е с добавка от майонеза, вместо със сусамов тахан. Днес аз ще ви представя класическата версия.
Рецепта
Бабагануш – арабска разядка с патладжани
Какво ни трябва
- 3 бр. патладжани
- 4 с.л. сусамов тахан (използвам пълнозърнест)
- 4-5 бр. скилидки чесън
- 1 бр. лимон – сока и кората
- 2 с.л. зехтин
- 1 ч.л. прясно смлян кимион
- 1/2 ч.л. прясно смляни семена от кориандър
- ¼ ч.л. канела
- сол на вкус
- 2-3 стръка пресен магданоз
За украса:
- 1/2 връзка магданоз
- 5-10 бр. чери домати
- 5-10 бр. маслини каламата
- 20 гр. ситно натрошено козе сирене
- 10-20 бр. кредрови ядки
Как да приготвим
- За тази рецептата, патладжаните трябва да са изпечени. Може да ги изпечете на скара, върху плоча, в огън или пък, както направих аз – увих ги в алуминиево фолио и ги пъхнах в добре загрята на 220 градуса фурна. Така останаха за 20 – 30 минути;
- Обелете патладжаните. Сложете ги в дълбока купа заедно със всички други съставки ( с изключение на тези, посочени в рецептата за украса) и пасирайте;
- Сервирайте като гарнирате с магданоз, чери домати и маслинки с плосък хляб;
- Ако използвате кедрови ядки за украса, ги запечете предварително в сух тиган, за да отворят ароматите си;
Ще се радвам да споделите вашите впечатления. Ако сте опитали рецептата или имате някакви въпроси към мен, може да ме откриете в instagram или facebook. Ще се радвам, да оставите коментар и в блога.