Реването е типичен десерт за страните от Близкия Изток и Средиземноморието. Смята се, че е станал популярен благодарение на готвачите в Османската империя. Има спорове, коя е родината на този сладкиш, но една от най-вкусните му вариации е арменско реване с мляко.
Смята се, че този десерт е получил името си, когато османците завладяват град Ереван. Наричат го още basbousa на арабски и shamali на арменски.
Вижте още:
Реването е лесно за направа и е превъзходно попълнение към домашните сладкиши, които да се научите да приготвяте. Това е торта с текстура на гъба, която се прави от грис, ароматизирана с цитрусови корички и е силно напоена със сладък сироп. Арменците го правят с мляко и мед и наистина им признавам, че разбират от добра храна.
Хитрини на вкуса:
Основната и характерна съставка за приготвянето на реване е грис (Smolina) от твърда пшеница, който причинява и тази по-зърнеста текстура на сладкиша. За наистина качествено реване, грисът трябва да бъде фин, за да не стане реването грубовато. Арменците добавят и малко смлени бадеми.
В моето реване съм ароматизирала млякото с няколко пакетчета липов чай, повярвайте ми стана невероятно ароматен сироп в комбинация от мляко, липа и мед.
Добавих и бадемово брашно за повече аромат и за да омекотя текстурата. И това са май разликите в класическата рецепта на бабиното арменско реване с мляко.
Важни стъпки:
- Смесете добре сухите съставки и подберете фин грис от твърда пшеница ( освен за реване е идеална добавка в тестото за пица)
- Направете сиропа, като сложите поне 4 пакетчета липов чай в 200 милилитра топло мляко и го оставите да кисне около 2 часа, за да се извлече максимално аромата на липа.
- Разтворете пчелния мед в топло, но не горещо мляко, добавете инфузията от липовия чай, оставете сиропа да се охлади достатъчно.
Важно правило за този сладкиш е да залеете топлия блат със студен сироп.
Рецепта
Арменско реване с мляко и настойка от липов чай
Какво ни трябва
за кейка:
- 5 бр. яйца от пасищни кокошки
- 1 ч.ч кокосова захар
- 2/3 ч.ч пшеничен грис ( подберете по фин и от твърда пшеница)
- 1/2 ч.ч. бадемово брашно
- 5 с.л. брашно от лимец ( и още малко за поръсване на тавата, в която ще се пече реването)
- 2 с.л. пречистено масло Гхи
- 1 пакет бакпулвер ( 10 грама)
- 1 ч.л. сода бикарбонат
- семената от половин шушулка ванилия
- кората на един лимон ( измийте добре лимона с топла вода и сода и подсушете добре, преди да настържете кората му)
За сиропа:
- 3-4 пакетчета липов чай
- 1 литър пълномаслено прясно мляко
- 7 с.л. светъл пчелен мед
за украса:
- 50 гр. филирани бадеми
Как да приготвим
за направата на сиропа:
- В огнеопорна касерола, сложете 200 мл прясно мляко и добавете към него пакетчетата липов чай. Изчакайте млякото да заври, махнете от котлона и оставете да престои около 2 часа, за да се извлече максимума от аромата на липата.
- В друг съд затоплете останалото мляко и в него разтворете пчелния мед, добавете и инфузията от липов чай и оставете да се охлади добре.
за кейка:
- За приготвянето на блата, с миксер разбийте маслото заедно със захарта, докато се смесят напълно. Добавете яйцата и бъркайте докато сместа стане пухкава и с бледо-жълт цвят . Добавете лимоновата кора и семенцата ванилия към тях. В отделна купа, смесете сухите съставки и ги пресейте през сито за брашно. Постепенно започнете да ги добавяте към яйчната смес като непрекъснато бъркате;
- Намажете правоъглна тава с масло и поръсете с малко брашно. Изсипете блата и сложете в предварително загрята на 180 градуса фурна. Поръсете с филираните бадеми и печете за около 30 минути. Нарежете на квадрати и залейте с изстиналия сироп. Оставете сладкиша за няколко часа, за да се сиропира добре и поеме ароматите на сиропа;
Ще се радвам да споделите вашите впечатления. Ако сте опитали рецептата или имате някакви въпроси към мен, може да ме откриете в instagram или facebook. Ще се радвам, да оставите коментар и в блога.